Filtrace pro zahradní jezírka ještě jednou.

Filtrace pro zahradní jezírka.

Zahradní jezírka rostou v našich zahradách jako houby po dešti. Pojďme si dnes něco povědět o tom jak udržet zahradní jezírka ve stavu, který bude lahodit našemu oku po celý rok.

Řasy a vodní květ - nebezpečí pro zahradní jezírka a jeho obyvatele.

Na jaře, když je patrný vzestup teploty vody našeho jezírka se k životu začnou probouzet ryby, vodní rostliny, ale bohužel také vodní řasy - nepřítel č. 1 pro všechna zahradní jezírka. Předpokladem nadměrného rozšíření řas v jezírku je nadbytek živin ve vodě. Živiny, především zbytky různých uhynulých tlejících rostlin, ale také výkaly ryb a nespotřebované zbytky krmiva pro ryby, nadměrně zatěžují zahradní jezírka, která si nejsou schopna poradit sama a dochází k výskytu tzv. vodního květu. Zahradní jezírka postižená vodním květem vypadají nehezky a jejich voda silně zapáchá, probíhají zde totiž hnilobné procesy, které mají na svědomí nedostatek kyslíku v jezírku. V tomto období bývají takováto zahradní jezírka postižena i značným úhynem ryb, které se prostě nedostatkem kyslíku udusí.

Jak bojovat s řasou a vodním květem?

Především nedopřát jim možnost k expanzi. Nedodat do vody velké množství živin, znamená krmit ryby jenom opravdu tak, aby všechnu potravu spotřebovaly do několika vteřin, žádné krmivo nesmí zůstat na dně jezírka! Ryby si vždy v jezírku naleznou dostatek přirozené potravy, komářích larev, hmyzu a podobně, krmíme je tedy jenom velmi opatrně. Používáme pouze kvalitní a značková krmiva určená pro zahradní jezírka, nikdy žádné zbytky pečiva ani nic podobného. Zahradní jezírka bývají znečišťována také padajícím listím, které je potřeba z vody pravidelně odstraňovat.

Ojedinělý a mírný výskyt vodní řasy je pro zahradní jezírka celkem běžný jev, se kterým se můžeme v omezené míře setkat po několik dní v roce. S malým množstvím řas si poradí zahradní jezírka díky svým samočisticím schopnostem, s větším výskytem jim již musíme pomoct my.

Filtrace pro zahradní jezírka.

Přírodní zahradní jezírka odkázaná pouze na své samočisticí procesy musí být poměrně velmi rozlehlá, minimální plocha takového jezírka by měla činit alespoň 100 - 200m2 a musí být velmi bohatě zarostlá vodními rostlinami. Důležitá je také vhodná skladba ryb a jejich omezený počet. Pokud takové podmínky nejsme schopni zajistit, budeme muset uvažovat o koupi filtrace pro zahradní jezírka

Jak vybrat filtraci vhodnou pro naše zahradní jezírko?

Filtrace pro zahradní jezírka, nebo také jezírková filtrace, velmi zjednodušeně řečeno, je nádoba, ve které jsou umístěna filtrační média. Filtrační média jsou porézní hmoty, které umožňují osídlení co největšího počtu nitrifikačních baktérií, které vodu jezírka čistí. I když moderní filtrační hmoty jsou opravdu extrémně porézní a umožňují osídlení obrovského počtu bakterií i tak platí jednoduché pravidlo, že čím větší je objem jezírkové filtrace, tím větší je její účinnost. Na filtrace velikosti vědra na vodu, tak jak je známe z různých hobbymarketů rovnou zapomeňte, jednoduše nefungují. Ti, kteří koupí levné, zázračné filtrace, aby ušetřili, poznají krutou pravdu většinou již první sezónu.

Vhodný typ filtrace pro zahradní jezírka závisí na velikosti jezírka, množství chovaných ryb a rostlin ale i na mnoha dalších faktorech. Při výběru filtrace pro zahradní jezírka je dobré se zaměřit na kvalitní výrobce a prověřené a vyzkoušené výrobky s kvalitním servisem a prodejním zázemím. Skutečný odborník vám doporučí vhodné filtrační komponenty, poradí s jejich zapojením a v konečném důsledku je vám schopen ušetřit mnoho starostí i peněz.

Jezírkové filtrace, přípravky proti řasám a další příslušenství pro zahradní jezírka Oase zakoupíte v našem internetovém obchodě.

 


kontaktní informace - jezírka

 

 

články

Odzimování jezírka, aneb zahradní jezírko na jaře.

Jaro je tady a je na čase spustit jezírkovou filtraci a připravit zahradní jezírko na sezónu. Nejdůležitější, co ...

Jak připravíme zahradní jezírko na zimu?

Zahradní, ale samozřejmě také koupací jezírka vyžadují před zimou naši pozornost. Zazimování jezírka můžeme svěřit ...
zahradni-jezirko-zima2

Proč jsou Pure Pond Bomb nejúčinnější jezírkové bakterie na trhu?

Pure Pond Bomb jsou živé, tzv. „užitečné“, jezírkové bakterie, které zajistí rychlou a dlouhodobou ...
Pure-Pond-BOMB-23

Koupací jezírko a jeho cena.

Kolik stojí koupací jezírko a na čem jeho cena závisí? Jaké máme nároky na koupací jezírko a co od něj ...
koupaci_jezirko_stavba_2

Ekologická koupací jezírka, koupací biotopy.

Dovolená je nejčastěji spojena s cestou k moři, přehradě, nebo rybníku. Dopřát si požitek z koupání však můžeme i ...
koupaci-jezirka-Oase450

Plánování a stavba jezírka.

Plánování jezírka, aneb co si musíme rozmyslet nejdříve?   Nejdříve je třeba si ujasnit si, jaké jezírko ...

Řasy v jezírku.

Řasy mohou být problémem pro každé zahradní, nebo koupací jezírko. Dozelena zbarvená voda, zelená pěna na hladině, ...
vlaknita-rasa-3