Fólie pro zahradní jezírka

Zahradní jezírka svépomocí - výběr fólie.

 

Fólie pro zahradní jezírka.

Fólie je dnes nejběžnější materiál pro stavbu zahradního jezírka. Plastová jezírka, která lze na trhu zakoupit jsou limitována svými rozměry (jsou k dispozici zpravidla pouze do objemu 1.000litrů, což v podstatě neumožňuje celoroční chov ryb), betonová zahradní jezírka jsou z technologického hlediska zastaralá a drahá. Ideální je tedy použití kvalitní fólie, odolné vůči UV záření a mechanickému poškození. Výběru vhodné fólie pro zahradní jezírka doporučujeme věnovat obzvlášťe velkou pozornost. Vyměnit po roce nekvalitní filtr, nebo čerpadlo není až tak značný problém, o výměně fólie se to však rozhodně říci nedá! Fólie pro zahradní jezírka musí splňovat řadu kritérií, tak aby odolala povětrnostním vlivům, výkyvům teplot a ultrafialovým paprskům. Fólie musí být zároveň pružná aby měla dostatečnou schopnost se roztahovat a tedy svou pružností reagovat na eventuelní nerovnosti. Nekvalitní fóĺie po krátkém čase vlivem slunečního záření zkřehnou a začnou se lámat, jsou náchylné k protržení a mechanickému poškození, nebo jsou toxické pro ryby. Při výběru fólie pro zahradní jezírka se rozhodně vyplatí zaměřit na kvalitu.

 

PVC fólie pro zahradní jezírka je relativně levná, je běžně dostupná v tloušťkách od 0,5 mm do 1,5 mm. Průměrná životnost fólie pohybuje okolo 10-15 let. Nevýhodou je, že PVC fólie je málo poddajná a je proto nezbytné jisté dovednosti při její pokládce. PVC fóile obsahuje až 50 jedovatých ftalátů. Kvalitní realizační firmy již dnes PVC fólie nepoužívají.
EPDM fólie pro zahradní jezírka je velmi pružná a elastická. Tato fólie je dražší než PVC fólie, ale její životnost je minimálně 40 let. Nejběžnější tloušťka EPDM fólie pro zahradní jezírka se pohybuje kolem 1mm. takto silná fólie je natolik pevná, že je vhodná pro nádrže hluboké až 10 metrů.  Průtažnost EPDM fólie dosahuje přes 300 %. Výhodnost této vlastnosti poznáte hned při instalaci, kdy fólie snadno kopíruje povrch. Navíc si EPDM fólie uchovává pružnost při teplotách do -60 °C. EPDM fólie je, na rozdíl od PVC fólie, neškodná vůči životnímu prostředí a je vhodná i pro vodní živočichy a rostliny. Nutno dodat, že ani postupem času EPDM fólie neztrácí své fyzikální vlastnosti a neunikají z ní žádné škodlivé chemické látky.

 

Geotextílie.

Geotextílie se vkládá pod fólii pro zahradní jezírka. Chrání fólii před prorůstáním kořenů a zabraňuje před proražením a mechanickým poškozením v důsledku tlaku vody na podloží jezírka. U jezírek se strmějšími břehy je vhodné zdvojení či ztrojení geotextilie v zámrzné hloubce vody. Kvalitní geotextilie vhodná pro zahradní jezírka má 300g/m2.


Přílohy

kontaktní informace - jezírka

 

 

články

Odzimování jezírka, aneb zahradní jezírko na jaře.

Jaro je tady a je na čase spustit jezírkovou filtraci a připravit zahradní jezírko na sezónu. Nejdůležitější, co ...

Jak připravíme zahradní jezírko na zimu?

Zahradní, ale samozřejmě také koupací jezírka vyžadují před zimou naši pozornost. Zazimování jezírka můžeme svěřit ...
zahradni-jezirko-zima2

Proč jsou Pure Pond Bomb nejúčinnější jezírkové bakterie na trhu?

Pure Pond Bomb jsou živé, tzv. „užitečné“, jezírkové bakterie, které zajistí rychlou a dlouhodobou ...
Pure-Pond-BOMB-23

Koupací jezírko a jeho cena.

Kolik stojí koupací jezírko a na čem jeho cena závisí? Jaké máme nároky na koupací jezírko a co od něj ...
koupaci_jezirko_stavba_2

Ekologická koupací jezírka, koupací biotopy.

Dovolená je nejčastěji spojena s cestou k moři, přehradě, nebo rybníku. Dopřát si požitek z koupání však můžeme i ...
koupaci-jezirka-Oase450

Plánování a stavba jezírka.

Plánování jezírka, aneb co si musíme rozmyslet nejdříve?   Nejdříve je třeba si ujasnit si, jaké jezírko ...

Řasy v jezírku.

Řasy mohou být problémem pro každé zahradní, nebo koupací jezírko. Dozelena zbarvená voda, zelená pěna na hladině, ...
vlaknita-rasa-3