články

Jaký je rozdíl mezi bazénem a koupacím jezírkem?

Úprava vody: chemie versus biologie

Bazény využívají výhradně chemické metody úpravy vody. Nejčastěji jde o chlór (v tabletách, granulátu nebo kapalné formě), který funguje jako oxidační dezinfekční činidlo. Účinně eliminuje bakterie, viry i řasy, zároveň však reaguje s organickými látkami za vzniku chloraminů – ty jsou spojovány s podrážděním očí, kůže a dýchacích cest.

Jako alternativy se používají:

  • Bezchlórové přípravky na bázi aktivního kyslíku nebo PHMB (polyhexamethylen biguanid), jejichž účinnost závisí na kombinaci s dalšími látkami,

  • nebo tzv. slaná voda, kde se pomocí solinátoru ze soli generuje přímo chlór v podobě kyseliny chlorné a chlornanu sodného.

Ve všech případech dochází k chemické sterilizaci vody, tedy likvidaci veškerých mikroorganismů, a vzniká tzv. „mrtvá voda“. Z ekologického hlediska je dlouhodobý provoz bazénu náročnější kvůli nutnosti pravidelné výměny části vody, udržování chemické rovnováhy a likvidace odpadních roztoků.

 


Koupací jezírko: přirozená filtrace a živý biotop

Koupací jezírka fungují na principu přírodní samočisticí schopnosti vody, bez nutnosti použití syntetických chemikálií. Základem je biologická filtrační zóna (filtrace), kde dochází ke kolonizaci substrátu mikroorganismy, především nitrifikačními bakteriemi (Nitrosomonas, Nitrobacter). Ty přeměňují, stejně jako v přírodě, amoniak a dusitany na méně škodlivé dusičnany, které jsou následně využívány rostlinami.

Další funkcí je mechanická filtrace (např. přes štěrkopískové filtry) a UV-C sterilizace, která eliminuje případné patogenní mikroorganismy (včetně koliformních bakterií) bez nutnosti použití jakékoliv chemie.

Tento systém vytváří živý a stabilní ekosystém, kde, pokud si to přejeme, jsou přítomny nejen bakterie, ale i vyšší organismy – ryby. Tím dochází k trvalé biologické rovnováze. Pravidelná údržba spočívá primárně v sezónním prořezávání rostlin, kontrole sedimentu a občasném odkalení. Správně realizované koupací jezírko vyžaduje naprosto minimální údržbu, časově srovnatelnou s údržbou bazénu.

 


Estetika a celoroční funkčnost

Bazén je zařízení primárně určené ke koupání, a to během teplé části roku. Ve středoevropských podmínkách je provoz obvykle omezen na maximálně 3–4 měsíce ročně, po zbytek roku zazimovaný bazén leží ladem, a spolu s polykarbonátovým zastřešením hyzdí zahradu. V tomto období ztrácí jakoukoli estetickou nebo užitnou hodnotu.

Naopak koupací jezírko díky svému přírodnímu charakteru plní krajinotvornou funkci po celý rok. V letních měsících slouží ke koupání, mimo sezónu zůstává vizuálně atraktivní díky přítomnosti rostlin, kamenů, vodních prvků a případně osvětlení. V zimě lze jezírko využít i k rekreačnímu bruslení.

 


Ekologické a provozní aspekty

Kritérium Bazén Koupací jezírko
Úprava vody Chlór, solinátor, chemické směsi Biologická filtrace, UV-C
Spotřeba chemikálií Vysoká Minimální až nulová
Vodní mikroživot Neexistuje Přirozený ekosystém
Provoz mimo sezónu Neaktivní, krytý nebo vypuštěný Aktivní, estetická funkce
Udržitelnost Nižší Vysoká, přírodě blízké řešení

Shrnutí

Zatímco bazén je technologicky řízený uzavřený systém s nutností pravidelné chemické údržby, koupací jezírko představuje přírodě blízkou alternativu, která kombinuje koupací funkci s ekologickou a estetickou hodnotou. Pro uživatele, kteří preferují dlouhodobě udržitelné řešení s menší zátěží pro životní prostředí a vyšší vizuální kvalitou po celý rok, je koupací jezírko racionální volbou.


Odzimování jezírka, aneb zahradní jezírko na jaře.

Jaro je tady a je na čase spustit jezírkovou filtraci a připravit zahradní jezírko na sezónu. Nejdůležitější, co musíme v tomto čase udělat, jsme pro přehlednost seřadili do jednotlivých bodů:

  1. Velmi důležité je odstranit kaly a veškeré organické nečistoty (odumřelé části rostlin, listí atd…) ze dna jezírka. Pokud bychom tak neučinili, ponechali bychom ve vodě zdroj živin, které by využily především řasy. K odsátí kalů použijeme jezírkový vysavač, hrubší nečistoty odstraníme podběrákem – síťkou. 
  2. Jednoduchým testerem změříme parametry vody, zejména nás bude zajímat pH a obsah dusičnanů NO3 a dusitanů NO2. V případě zjištění nestandardních hodnot provedeme úpravu vody.
  3. Vyměníme UV zářivku. Výměnu doporučujeme provést každé jaro, životnost zářivky je 8.000 hodin, poté její účinnost zásadně klesá. Zářivka sice bude dál svítit, ale intenzita potřebného UV záření bude mizivá.
  4. Důkladně očistíme křemíkovou trubici UV sterilizátoru tak, aby jím mohlo světlo bez problémů pronikat.
  5. Zapojíme jezírkovou filtraci, UV sterilizátor a čerpadlo.
  6. Aplikujeme jezírkové bakterie, které výrazně urychlí nastartování biologické rovnováhy v jezírku a eliminují růst řas.
  7. Ostříháme vodní rostliny. Stříhání vodních rostlin, stejně jako například okrasných zahradních travin provádíme na jaře, nikoliv na podzim!
  8. Metabolizmus ryb není ještě po zimním spánku připraven na příjem potravy, ryby proto začínáme opatrně krmit, až když teplota vody stoupne nad 10C. 

V okolí Prahy a Ostravy provádíme servis a jarní údržbu jezírek od 25. 3. 2015. Máte-li o službu zájem, zavolejte, nebo napište. Tel: 602 715 716, 720 618 343, email: jezirkanaklic@gmail.com.


Jak připravíme zahradní jezírko na zimu?

Zahradní, ale samozřejmě také koupací jezírka vyžadují před zimou naši pozornost. Zazimování jezírka můžeme svěřit odborné firmě, která zajistí vše potřebné pro zdárné přezimování jezírka, nebo můžeme naše jezírko zazimovat sami.

 

Z jezírka je před zimou nejdůležitější odstranit všechno napadané listí, odumřelé zbytky rostlin a všechny ostatní organické nečistoty. Nečistoty, které v jezírku zůstanou, budou v zimě hnít a kromě toho, že tak budou uvolňovat toxické plyny, které jsou jedovaté pro ryby a vodní živočich zimující v jezírku, značně znesnadní jarní nastartování biologické rovnováhy v jezírku. Zazimování jezírka je proto velmi důležité a nevyplatí se jej podceňovat!

 

Co tedy zahradní jezírko před zimou potřebuje?

  • Vzhledem k tomu, že nejvíce jezírko znečistí podzimní spad listí, provádíme zimní údržbu (zazimování jezírka) až poté co zůstanou okolní stromy bez listí. Je třeba odstranit napadané listí, zbytky odumřelých rostlin, důležité je také odsátí bahna a kalu ze dna jezírka. K odsátí nečistot je nejvhodnější jezírkový vysavač, například osvědčený Oase Pondovac 4
  • I když jsme z jezírka odstranili maximum nečistot, dochází v zimě v jezírku k chemickým reakcím, které vznikají rozkladem zbylého organického odpadu. Z tohoto důvodu, musíme zabránit zamrznutí celé hladiny jezírka a vytvořit tak prostor, kterým mohou jedovaté plyny, které se tvoří pod vodní hladinou unikat z jezírka ven. Otvor do ledu nikdy neprosekávejte, otřesy mohou ryb vystresovat do té míry, že dojde k jejich úhynu! Není také vyloučeno, že byste mohli poškodit jezírkovou fólii. Pokud se již led vytvořil, použijte například hrnec s vřelou vodou, který položíte na led a tím jej roztopíte. Na uchování otvoru v ledu slouží zejména topítka a areátory, které zabraňují zamrznutí vodní hladiny a zajišťují také žádoucí provzdušnění vody v jezírku. Provzdušňovače mají velmi nízkou spotřebu el. energie a využijeme je samozřejmě i v průběhu sezóny.
  • Když teplota vody v jezírku klesne pod deset stupňů celsia, metabolismus ryb se zpomalí a jejich trávicí systém přestává pracovat. V zimě proto ryby nikdy nekrmíme! Při teplotě vody pod deset stupňů se značně omezí veškerá biologická aktivita v jezírku. Tehdy se může z jezírka odpojit a demontovat filtrační technologie. Filtr před uschováním řádně vyčistěte a skladujte v prostorách, kde nemrzne, protože mráz může poškodit některé typy čerpadel, ale i UV lampy. UV lampu je třeba rozebrat a řádně vyčistit, případně vyměnit na další sezónu UV zářivku. U čerpadla postupujte dle instrukcí výrobce. Některá čerpadla můžete ponechat ve vodě i v zámrzné hloubce jako například jezírkové čerpadla Aquamax od firmy Oase.
  • Důležité je změřit chemické parametry vody a aplikovat jezírkové bakterie, případně (podle naměřených parametrů vody) jiné přípravky na úpravu vody, které zajistí optimální přezimování jezírka.
  • Po zimní údržbě vodní rostliny nevyžadují zvláštní pozornost. Lekníny patří do nezámrzné hloubky. Rákos a jiné podobné traviny doporučujeme zastřihnout až na jaře. Vodní rostliny stříhejte vždy jen několik centimetrů nad hladinou jezírka. Ke stříhání rostlin doporučujeme jezírkové nůžky a kleště.

 

Nabízíme odborné zazimování jezírek!

Máte-li zájem o zazimování jezírka, zavolejte, nebo napište: tel: 776 487 823!


Proč jsou Pure Pond Bomb nejúčinnější jezírkové bakterie na trhu?

Pure Pond Bomb jsou živé, tzv. „užitečné“, jezírkové bakterie, které zajistí rychlou a dlouhodobou aktivaci jezírkové filtrace a nastaví bakteriální rovnováhu ve vašem jezírku. Koupací jezírka - bakterie.Jsou vhodné pro okrasná zahradní jezírka, koupací jezírka, ale také potůčky a jiné zahradní vodní prvky. Čistí vodu, odstraňují kaly a nečistoty ze dna jezírka, potlačují tvorbu dlouhých – vláknitých řas. Aplikace je možná již od 4°C. 1 ks Pure Pond Bomb postačí na do 20-40 m3 objemu jezírka. 1 ks obsahuje cca 5-6.mil. aktivních a extrémně rychle se množících jezírkových bakterií. Oproti jiným, konkurenčním produktům neobsahuj e pouze jeden, nebo jen omezený počet druhů bakterií, ale velmi široké spektrum bakterií, které se navzájem doplňují ve všech potřebných funkcích tak, aby rychle nastolily a udržely optimální biorovnováhu v jezírku. Aplikace bakterií je možná kdykoliv, od brzkého jara, do pozdního podzimu. Bakterie perfektně fungují po celý rok! Pure Pond Bomb podporují růst vodních rostlin a tvorbu biofilmu na filtračních materiálech a na celém povrhu jezírka (kameny, dno, kačírek, vodní rostliny), čímž zásadně umocňují samočistící schopnosti jezírka. I při nízkých teplotách vody urychlují rozkladné procesy organických nečistot na dně jezírka, snižují koncentrace čpavku, dusitanů a dusičnanů a snižují tvorbu toxických plynů v jezírcích.

jezírkové bakterie Pure PondV roce 2013 byl výrobek Pure Pond Bomb označen čtenáři časopisu Practical Fishkeeping jako „produkt roku 2013 pro zahradní jezírka“. Dalších několik ocenění získal v roce 2012 a 2013 na různých výstavách a soutěžích jako nejlepší a nejužitečnější produkt pro jezírka.

 

Bakterie fungují již od 4°C, výrazně čistí vodu, odstraňují kaly a organické nečistoty (zbytky listí, rybí výkaly, odumřelé části rostlin), aktivují filtraci a podporují samočistící schopnost jezírka, čistí kameny a kačírek od nevzhledného povlaku, potlačují růst vláknitých i jednobuněčných řas a eliminují zelenání vody. Omezují nutnost použití UV lamp, případně ozonizérů.

 

Bakterie pro koupací jezírka Pure Pond Bomb.Bakterie Pure Pond Bomb obsahují různé druhy bakteriálních kultur, které zásadním způsobem odbourávají zejména mechanické, hrubé nečistoty organického původu, čímž výrazně potlačují růst vláknitých řas a zelenání vody. Urychlují odbourávání čpavku, dusitanů a dusičnanů. Podporují aerobní procesy v jezírkové filtraci a deseti až stonásobně zvyšují účinnost filtračního systému jezírka!


Naprosto snadné použití, Pure Pond Bomb prostě vlijete přímo do jezírka, nebo do vaší jezírkové filtrace.
U biotopů, které nemají filtraci, Pure Pond Bomb pouze nalijte přímo do jezírka, nebo rozmělněte na menší části a nasypte do mělčin, popřípadě na místa většího výskytu nečistot a vláknitých řas.


Jaký je rozdíl mezi Pure Pond Black Balls a Pure Pond Bomb?
Přípravek Pure Pond Bomb je koncentrovanější a obsahuje agresivnější bakteriální kultury. Aplikace je jednorázová, kulička (polymer) se okamžitě rozpadne a bakterie se uvolní do vody, v extrémně velkém množství a s potřebou se množit a likvidovat - požírat vše co najdou.
Pure Pond Black Balls jsou bakterie naočkované v polymeru, který je trvanlivější a rozpadá se 2-20 týdnů, dle stavu vody a množstvínečistot. Bakterie se uvolňují postupně v pravidelných dávkách do jezírka a do jezírkové filtrace. Bakterie se v polymeru stále množí , takže konečná dávka bakterií může být v řádu 100-1000x větší než obsahuje původní, originální balení.

 

Oba dva druhy bakterií mají tendenci se velice rychle usadit na nečistotách v jezírku a na veškerém povrchu, co v jezírku je. Usazují se na jezírkové fólii, kačírku, kamenech, veškerých filtračních médiích, řasách, vodních rostlinách, jakýchkoliv nečistotách, kalech, bahnu, prostě všude v jezírku. Podporují tvorbu biofilmu, podporují aerobní rozkladný proces a suplují jej při příliš nízkých teplotách vody. Pure Pond obsahují dokonce také fotosyntetické bakterie.
Shrnuto a sečteno: Pure Pond Black Balls je optimální aplikovat přímo do jezírkové filtrace, jako před-aerobní bakterie, které mohou dokonce i nahrazovat filtrační médium, jsou vhodné také do potůčků a všude tam, kde proudí voda. Bakterie jsou funkční již od 4°C.
Pure Pond BOMB aplikujeme přímo do jezírka s teplotou vody nad 8°C ( pro jejich optimální rozvoj a funkčnost). Používáme kdykoliv v průběhu roku, od jara až pozdního podzimu.

 

Aplikace
- koi jezírka: 1 ks na 10-20m3 vody, udržovací dávkování 1 x během 1–2 měsíců
- okrasná zahradní jezírka: 1 ks na 20–50 m3 vody, udržovací dávkován 1–4 x během roku
- koupací jezírka: 1 ks na 20–100 m3 vody, udržovací dávkován 1–4 x během roku
Na jaře je vhodné používat vyšší dávky, na konci sezóny může být dávkování sníženo. V případě silného znečištění jezírka aplikujte až dvojnásobnou doporučenou dávku bakterií. Předávkování není na škodu. Přípravek je neškodný, nevadí zvířatům, rybám, rostlinám ani jiným živočichům.

 

Doporučení:
1) Je-li to možné, tzn., není-li voda v jezírku nazelenalá, nebo zelená, vypněte a nepoužívejte UV lampu, zbytečně tím redukujete množství aplikovaných bakterií.
2) Pro urychlení procesu biodegradace nečistot, snížení potřeby dávkování Pure Pond Bomb a pro zvýšení účinnosti jezírkové filtrace doporučujeme silné vzduchovaní.
3) Důležitý faktor pro stupeň účinnosti je teplota vody, čím je voda v jezírku teplejší, tím se bakterie rychleji množí a účinněji odstraňují nečistoty. Neaplikujte do jezírka při teplotě nižší než 4°C, účinnost by byla velice malá. Aplikace je možná již od 6-8°C, optimální teplota pro aplikaci je nad 8-12°C, velmi rychlý výsledek nastane nad 16°C, excelentní výsledek dosáhnete nad 20°C


Koupací jezírko a jeho cena.

Kolik stojí koupací jezírko a na čem jeho cena závisí?


Jaké máme nároky na koupací jezírko a co od něj očekáváme? Jistě, kromě zdravého a přirozeného koupání, chceme vytvořit nepřehlédnutelný prvek zahrady, který bude jejím klenotem a ozdobou. Aby se to podařilo, musí být voda v jezírku čistá, bez řas a páchnoucích zákalů a samozřejmě, vodní rostliny, případně živočichové musí prosperovat. Jenom takové koupací jezírko nám bude dělat radost a těšit nás při koupání, ale i při relaxaci a pozorování života v jezírku, nebo vlnící se vodní hladiny.

 

Snad nejdůležitější, při stavbě jezírka, je správný tvar, poměr a hloubka jednotlivých zón jezírka, stejně jako volba vhodné jezírkové fólie a její perfektní položení a slepení. Filtraci můžeme časem doplnit, nebo rozšířit, změnit můžeme i umístění osvětlení, nebo dekorací, ale tvar dna a fólii nezměníme bez totální destrukce celého jezírka.


Fungující koupací jezírko je tedy odborně náročná a finančně poměrně nákladná záležitost. Stavbu jezírka bychom proto měli svěřit odborné firmě, která realizuje koupací jezírka na klíč.


Co určuje cenu koupacího jezírka.


Koupací jezírka, stejně jako třeba osobní automobily, mohou být různě velká a mohou mít různý stupeň a kvalitu výbavy. Od těchto parametrů se pak odvíjí cena jezírka. Celková cena jezírka je tedy dána především jeho velikostí (objemem), ale také použitými materiály a technologiemi. Tvrdí-li Vám někdo, že cenu jezírka lze stanovit dle jeho objemu, nebo plochy hladiny, pak se přinejlepším mýlí. Je zavádějící stanovovat cenu i v rozpětí od - do. Důležité totiž je, co daná cena zahrnuje, jsou-li například v ceně započteny výkopové práce, molo, okolní úpravy, nebo vodní rostliny atd., jistě je také rozdíl, má-li koupací jezírko filtrační technologii, či nikoliv. Zásadní vliv na cenu jezírka má technologie použitá ke stavbě plavací části, ta může být vyzděná do tvaru bazénu, např. ztraceným bedněním, nebo jezírková fólie může ležet přímo na terénu, tak jak jsou zpravidla stavěna okrasná zahradní jezírka. Velmi významnou položku v rozpočtu jezírka tvoří kámen, zejména mají-li být použity velké, solitérní kameny atd.


Seriózní realizační firma, Vám nesdělí žádnou cenovou nabídku, aniž by si ujasnila alespoň základní požadavky investora na zahradní jezírko. Co si tedy musíme předem ujasnit?


1. Velikost a tvar jezírka.
2. Účel jezírka (známe jezírka koupací, okrasná, chovná, nebo víceúčelová).
3. Technologie stavby koupací části (bude vyzděná, nebo přírodní).
4. Jaké máme nároky na čistotu vody? Od toho se bude vyvíjet výběr jezírkové filtrace.
5. Co bude tvořit břehy jezírka.
6. Budeme chtít u jezírka vodopád, nebo potůček?
7. Budeme požadovat osvětlení jezírka, chrlič vody, fontánku apod.?
8. Velikost mola a volba materiálu.
9. Úroveň hladiny spodní vody.


Odpovědět na tyto otázky si můžeme za asistence realizační firmy, během první schůzky, nejlépe v místě stavby jezírka.


Cenu jezírka jak jsme si řekli, tvoří zejména materiál, technologie, ale také práce. Jsme-li schopni si některé práce provést sami, můžeme dosáhnout nezanedbatelných úspor. Nejčastějším případem, jak se investor může podílet na stavbě jezírka, je provedení hrubých výkopových prací svépomocí (nebo za dozoru realizační firmy), případně zajištění kamene, kačírku, písku a jejich doprava na stavbu. Odborné práce, jako je pokládka fólie pro zahradní jezírka, její slepení, svaření, instalaci technologií a výsadbu rostlin svěříme vždy raději odborné firmě, která realizuje zahradní, nebo koupací jezírka na klíč. V každém případě cena koupacího jezírka s plochou hladiny např. 50m2 se bude pohybovat v řádu od několika málo až po mnoho stovek tisíc korun.


Práce podílející se na stavbě koupacího jezírka.


• vytýčení jezírka, zaměření rovin
• výkopové práce
• stavba koupací - plavací části jezírka (např. zdění ztraceným bedněním)
• ruční dočištění výkopu a dotvarování zón jezírka
• instalace dnové výpusti a potrubí
• podsyp pískem
• položení a svaření geotextílie
• položení a svaření (slepení) fólie pro zahradní jezírka
• návoz kačírku do regenerační zóny
• instalace jezírkové filtrace, čerpadel, skimmeru, aerátoru, UV lamp a další technologie
• výsadba rostlin
• napuštění jezírka
• stavba mola, žebříku, či schodů pro vstup do jezírka
• úprava břehů jezírka


Miroslav Štegl
www.jezirkanaklic.cz


Ekologická koupací jezírka, koupací biotopy.

Dovolená je nejčastěji spojena s cestou k moři, přehradě, nebo rybníku. Dopřát si požitek z koupání však můžeme i doma na své vlastní zahradě. Pokud nemáme zahradní bazén, nebo nás neláká koupání v chlorované vodě, případně se nechceme celý rok dívat na nevzhledné plastové monstrum uprostřed zahrady, můžeme si postavit koupací jezírko se sportovní (plaveckou) zónou pro celou rodinu. Tak se k zážitku z pohybu ve vodě připojí i vnímání přírodního okolí, které je samozřejmou součástí koupacího jezírka.

 

Koupací jezírka - charakteristika.


Koupací jezírka jsou uměle založené víceúčelové vodní plochy, vhodné ke koupání, chovu okrasných ryb a pěstování vodních rostlin. Jednotlivé zóny jezírka jsou vodní masou propojeny do jedoho celku, ale pod hladinou jsou rozděleny na zónu mělčí - regenerační (vhodnou pro vodní rostliny) a hlubší - určenou ke koupání a plavání. Oddělení zón ( vlnolam) se nachází v takové hloubce pod hladinou jezírka, že rybám umožňuje nerušený pohyb v celém jezírku.
Koupací jezírka spojují výhody klasického bazénu a okrasné vodní plochy - jezírka. Při čištění vody v zahradním - koupacím jezírku se využívá filtrační schopnost, kterou mají vodní rostliny v regeneračních zónách. Bazénová chemie, kterou je třeba opakovaně aplikovat v běžných bazénech, se nepoužívá. Regenerační - čistící zóna je mělčí, výška hladiny od substrátu se pohybuje mezi 50 a 10cm, koupací část jezírka pak bývá hluboká 150-250cm. Dno regenerační části jezírka tvoří kačírek více frakcí. Vodu v jezírku nevyměňujeme, pouze doplňujeme, a ani na zimu koupací jezírko nevypouštíme. Nespornou výhodu mají koupací jezírka, oproti klasickým bazénům, ve své přirozenosti. Koupací jezírko je celý rok naprosto přirozenou součástí zahrady a slouží tak nejenom ke koupání, ale také k relaxaci a odpočinku při sledování vodních živočichů, rostlin, nebo klidné hladiny jezírka. To nám klasický bazén nikdy neposkytne.

 

Jaké minimální rozměry jsou pro koupací jezírko potřebné?


Koupací jezírka s přirozeným čištěním vody (bez použití jezírkové filtrace) musí mít plochu nejméně 70 m2 (rozměry 12 x 6, 10 x 7, nebo např. 9 x 8 m). Z toho polovina plochy hladiny musí připadnout na regenerační zónu (na koupání tedy bude sloužit 35m2 plochy hladiny a na biologické čištění také 35 m2). Menší koupací jezírko je nutné vybavit technikou, která nám s čištěním vody v jezírku pomůže (samozřejmě pouze na přírodní bázi, bez chemie). Použití jezírkové filtrace, čerpadla, UV lampy a skimmeru je vhodné také v případě, máme-li vyšší nároky na čistotu vody a vyžadujeme, aby koupací jezírko bylo čisté a bez řas více, než je to možné u jezírka bez techniky. Moderní jezírková filtrace dokáže, bez použití jakékoliv chemie, zajistit viditelnost na dno jezírka po celý rok. Přírodní koupací biotop se v některých obdobích nevyhne zákalům a výskytu řas, se kterými si samočistící schopnosti jezírka poradí poněkud pomaleji než jezírková filtrace.

 

Koupací část jezírka.


Optimální velikost koupací - plavecké zóny je 50 m2, vhodná hloubka je od 150 až do 250 cm, čím je jezírko hlubší, tím lépe. Je vhodné, když dno koupací části jezírka pozvolna přechází od mělčí po hlubší část, tak aby jezírko mohli využít i neplavci, nebo aby se v jezírku dalo postavit a odpočinout si. Koupací zóna je vždy hlubší než regenerační část a bývá nejčastěji prostého obdélníkového půdorysu, navazující regenerační zóna pak může mít různý tvar a nemusí být nutně obdélníková. Koupací úsek je od regeneračního oddělen stěnou umístěnou 15 - 50 cm pod hladinou jezírka, která brání přepadávání substrátu pro vodní rostliny z mělčí, regenerační části a zároveň brání nežádoucímu rozrůstání rostlin. Důležité je však umožnit cirkulaci vody mezi oběma zónami jezírka. Koupací jezírko můžeme vybavit dřevěným molem, nebo schůdkami pro snazší přístup do jezírka, oblíbené jsou také třeba zahradní lavičky, nebo jiný dřevěný zahradní nábytek.

 

Regenerační část koupacího jezírka.


Bariéra pod hladinou jezírka odděluje koupací část od regenerační. Regenerační část jezírka zpravidla obklopuje koupací část a tvoří tak jakýsi prstýnek, může však být také pouze po jedné straně jezírka. Vždy však platí, že čím je regenerační část jezírka větší, tím je voda v nádrži kvalitnější. Regenerační zóna je mnohem mělčí než koupací a mívá hloubku od 10 do 80 cm. V této zóně jsou připraveny podmínky pro vodní rostliny, jako je rákos, ostřice, nebo kosatec, které pomáhají filtrovat vodu a slouží jako biologická čistička.

Umístění jezírka.
Koupací jezírko by nemělo být v trvalém stínu ani na místě, kde slunce svítí po celý den. Ideální je místo chráněné před větrem a osluněné zhruba 5 - 8 hodin denně. Koupací jezírka nestavíme pod vzrostlými listnatými stromy. Mohlo by je znečišťovat padající listí na podzim, ale i jiný biologický materiál, který ze stromů opadává během vegetačního období. Pro všechny koupací jezírka platí obecné pravidlo: vodní hladinu by měly rostliny pokrývat přibližně z jedné třetiny. Pro čištění vody v jezírku jsou nejúčinnější trsnaté vodní rostliny, které během vegetačního období vytvoří hodně biologické masy (např. kosatec žlutý). Takové vodní rostliny odeberou z vody nejvíce živin a nejvíce tak přispějí k udržení čisté a průhledné vody v jezírku.

 

Stavba koupacího jezírka.


Koupací jezírko můžeme postavit jako samostatnou stavbu, nebo přistavět regenerační plochu s rostlinami k existujícímu staršímu plaveckému bazénu.

Při nové stavbě koupacího jezírka je nejlépe použít EPDM kaučukovou fólii položenou na betonovou konstrukci. Rovná betonová stěna bude vymezovat koupací část a oddělovat ji od regenerační části. Betonovou stěnu ukotvíme do terénu pomocí základu, samozřejmě lze využít např. ztraceného bednění. Nepropustnost zabezpečíme položením, nejlépe kaučukové, jezírkové fólie. Jezírkovou fólii pokládáme na hrubší geotextilii (min. 300g/m2), aby ji ochránila před protržením zespodu. Geotextilie je na horizontálních plochách položená na vrstvě písku (do 10 cm). Ten zajistí ochranu fólie i geotextilie před protržením kameny a ostrými kořeny, které mohou časem pod tlakem vody vystupovat z podloží. Dno koupací části tvoří také fólie. V regenerační části jezírka je třeba připravit pro vodní rostliny přiměřenou vrstvu substrátu chudého na živiny, který kořenům poskytne oporu a zajistí jejich ukotvení.

Přestavba bazénu na koupací jezírko.
Na vybranou stranu bazénu dostavíme mělkou regenerační zónu, původní bazén je určen pro plavce. Po dostavění regenerační části jezírka je potřeba ještě snížit stěnu bazénu, která k ní přiléhá, abychom dosáhli propojení vodní hladiny a cirkulaci vody mezi oběma vodními plochami.
Důležité je, aby izolace nové regenerační části, která se připojuje k stávající stěně bazénu, byla provedena kvalitně. Pokud by došlo k jejímu proříznutí nebo propíchnutí na stávajících hranách, vedlo by to k úniku vody a ztrátě regeneračního účinku. V takovém případě je třeba vodu vyčerpat, najít poškozené místo a zalepit ho záplatou.
Jiným řešením je zajistit koloběh vody mezi nádržemi pomocí čerpadel. Předem je však nutné dobře přepočítat kapacitu obou částí.


Doplňky vhodné pro koupací jezírka.


Nezbytným doplňkem pro koupací jezírka jsou schůdky do plavecké části. Mohou být kovové, ale i dřevěné (nejlépe z exotického, tvrdého dřeva, vhodný je nepříklad bangkirai, ze kterého se často dělají mola a terasy). Schodnice musí být upraveny pomocí nalepené protiskluzové fólie. Schůdky jsou důležité zejména tehdy, když je koupací část jezírka přístupná pouze v hluboké části.
Ideální je koupací jezírko doplnit dřevěným molem, které bude částečně zasahovat nad nejhlubší část jezírka a umožní tak například skákat do vody bez rizika poranění. Alternativou je můstek spojující protilehlé břehy jezírka, obvykle na jeho užší straně. Dřevěná konstrukce se snadno upevnění a je příjemně teplá na dotek, proto se hodí ke koupacímu jezírku více než jiné materiály. Volíme však vždy pouze tvrdé dřevo (dub), nebo nejlépe dřeva exotická (bangkirai).
Při stavbě koupacího jezírka nezapomeňte na osvětlení! Decentně osvětlené koupací jezírko vytvoří večer neuvěřitelnou atmosféru.

 

Vodní rostliny vhodné pro koupací jezírka.

 

Svažující se dno regenerační části jezírka vytváří přirozené vodní prostředí s hloubkou od 10 až do 80 cm, které je vhodné pro různé bahenní a vodní rostliny. Na okraji jezírka na rozhraní břehu se nachází vlhká zóna. Vyhovuje bahenním rostlinám, kterým nevadí kolísání vodního sloupce a občas i mírné vyschnutí. Mělká zóna má hloubku vody 10 - 40 cm. Porůstají ji bahenní a vodní rostliny vyžadující prostředí, které je stále zaplaveno vodou. Zóna hluboké vody má hloubku od 40 do 80 cm (a více) a vyžadují ji rostliny plovoucí na vodní hladině, jako jsou třeba lekníny. Vhodný výběr rostlin ovlivňuje hloubka, ve které se nachází dno. Promyšlená skladba vodních rostlin zajistí odebírání přebytečných živin, ale i těžkých kovů a dusičnanů z vody.

 

Údržba jezírka v průběhu sezóny.


Čištění vody v přírodním koupacím jezírku, můžeme ponechat na rostlinách v regenerační části, pouze pokud bude tato zóna dostatečně velká. Pokud není, nebo jsou-li naše nároky na čistotu vody vyšší, bez biologické jezírkové filtrace, doplněné o čerpadlo, UV lampu a skimmer, se neobejdeme. Jezírková technika nám zásadním způsobem pomůže v udržení čisté vody, ale i v péči o koupací jezírko.
Napadané listí a řasy, které nezachytil skimmer a které klesly ke dnu, je potřeba odstraňovat, k čemuž slouží speciální podběrák. Menší znečištění fólie v koupací části jezírka se dá odsát obyčejným vodním vysavačem. K odsání větších nečistot slouží speciální jezírkový vysavač. Fyzické práci se při údržbě zcela nevyhneme, můžeme ji však svěřit specializované firmě, která zajistí údržbu jezírka rychle a efektivně.

 

provozovna Ostrava: te: 776 487 823, e-mail: jezirkanaklic@gmail.com
provozovna Praha: tel: 602 715 716, e-mail: jezirka.praha@gmail.com


Plánování a stavba jezírka.

Plánování jezírka, aneb co si musíme rozmyslet nejdříve?

 

Nejdříve je třeba si ujasnit si, jaké jezírko plánujeme, to bude mít vliv na vše ostatní. Měli bychom si tedy položit dvě základní otázky:

  1. Chceme okrasné zahradní jezírko, koupací jezírko, nebo jezírko kombinované?
  2. Jaká bude přibližná velikost jezírka?

Budete-li znát odpověď na tyto základní otázky, jsme Vám schopni, zpravidla do týdne, vypracovat cenovou nabídku, samozřejmě zcela nezávazné a zdarma.


Postup prací při stavbě jezírka.


Pro představu co vše je potřeba během realizace zahradního jezírka udělat, uvádíme stručný harmonogram prací:

  • výkopové práce
  • úprava dna, břehů, realizace ostrůvku, případně schodů
  • přesné zaměření výkopu jezírka
  • instalace dnové výpusti a potrubí
  • pokládka a slepení geotextílie
  • položení a slepení jezírkové fólie
  • pokládka geotextílie
  • zavezení substrátu - kačírku
  • instalace velkých kamenů, příp. vyskládání kamenných stěn
  • napuštění jezírka vodou
  • instalace čerpadla, skimmeru, případně filtrace pro zahradní jezírka
  • výsadba vodních rostlin
  • dopuštění vody


1) výkopové práce
Výkop jezírka si může zajistit zákazník sám a to buď tak, že provede pouze hrubý výkop a dočištění nechá na nás, nebo provede kompletní výkopové práce zcela ve vlastní režii. V obou případech však doporučuji nechat si připravit detailní nákres s vyznačením jednotlivých zón, hloubek a sklonů břehů, velmi vhodné je si také objednat stavební dozor (našeho pracovníka, který na výkopové práce dohlédne). Nekvalitně provedený výkop má za následek problémy v budoucnosti, které se v podstatě nedají bez kompletní přestavby jezírka řešit. Nejčastějším problémem je absence zábran proti spadu kačírku, špatné hloubky jednotlivých zón, nebo špatně vytvarované břehy jezírka, což může vést třeba až k roztržení fólie tlakem ledu atd.

2) úprava dna, břehů, realizace ostrůvku, případně schodů jezírka
Práce odbornějšího charakteru, kterou doporučujeme pouze pro zručné kutily, kteří mají alespoň nějaké zkušenosti. Většině zákazníků doporučujeme svěřit tuto práci odborníkům.

3) přesné zaměření výkopu jezírka
Zaměření výkopu jezírka je důležité pro přesné objednání jezírkové fólie a geotextílie.

4) instalace dnové výpusti a potrubí
Zahradní jezírka bez dnové výpusti se hůře čistí a hůře v nich cirkuluje voda. Gula - dnová výpusť by měla být součástí každého jezírka. Je vhodná pro okrasná zahradní jezírka, pro koupací jezírka je pak takřka nezbytná.

5) pokládka a slepení geotextílie
Kvalitní geotextílie má pro zahradní jezírka zásadní význam, velmi účinně totiž chrání jezírkovou fólii. Důrazně nedoporučujeme nahrazovat geotextílii starými koberci ani ničím podobným! Koberec pod fólií se za rok či dva doslova rozpadne a na dně jezírka zůstane nechráněná fólie, která bude mnohem náchylnější k mechanickému poškození a rovněž se výrazně sníží její životnost. Poskytujeme záruku na EPDM fólii pro zahradní jezírka značky Firestone v trvání 10 let, podmínkou je však samozřejmě použití geotextílie min. 300g/m2.

6) položení a slepení fólie pro zahradní jezírka
Velmi odborná práce, kterou provádějí pouze speciálně vyškolení odborníci.

7) pokládka geotextílie
Na fólii pro zahradní jezírka pokládáme ještě jednu vrstvu geotextílie jako ochranu před mechanickým poškozením fólie. Tato ochrana také výrazně prodlouží životnost fólie.

8) zavezení substrátu - kačírku
Kačírek slouží jako substrát, ve kterém koření rostliny a používá se také jako filtrační médium.

9) instalace velkých kamenů, příp. vyskládání kamenných stěn

10) napuštění jezírka vodou
Vzhledem časové náročnosti většinou provádí zákazník sám. Nezapomeňte před započetím a po skončení napouštění odečíst stav vodoměru! Objem jezírka je velmi důležitý pro správné dávkování například bakterií, či jiných přípravků na úpravu vody v jezírku.

11) instalace čerpadla, skimmeru, případně jezírkové filtrace a dalších zařízení pro zahradní jezírka

12) výsadba vodních rostlin
Je důležité vysazovat vodní rostliny s kvalitním kořenovým balem. Vodní rostliny sázíme přímo do substrátu - kačírku, nebo v nádobách. Vodní rostliny po sázení nehnojíme!

provozovna Ostrava: tel: 776 487 823, e-mail: jezirkanaklic@gmail.com
provozovna Praha: tel: 602 715 716, e-mail: jezirka.praha@gmail.com


Řasy v jezírku.

Řasy mohou být problémem pro každé zahradní, nebo koupací jezírko. Dozelena zbarvená voda, zelená pěna na hladině, plovoucí chomáče, zelené kameny, nebo husté rohože zeleného růstu pod hladinou. Pokud mají řasy příznivé podmínky, dokáží rychle ovládnout každé jezírko.

Co jsou řasy?

Existuje více než 17.000 různých druhů řas. Zahradní jezírka jsou nejčastěji napadány 2 formy řas:

Planktonická forma

jednobuněčné mikroskopické rostliny jejich přemnožením se voda zbarví zeleně a v některých případech i dohněda. Voda v jezírku se tak stane neprůhledná. Často se vyskytnou při prvotním napuštění jezírka. 

Vláknité řasy

jsou vidět pouhým okem. Vyskytují se v jezírcích jako zelené chomáče, plovoucí po hladině. Případně v nich najdeme zarostlé kameny či kačírek na mělkých místech jezírka.


Řasy v malém množství nejsou pro zahradní jezírka nebezpečné, ale při větším počtu jsou pro jezírko hrozbou, jelikož mohou způsobit vážné problémy s kvalitou vody. Stejně jako ostatní rostliny i řasy rostou prostřednictvím fotosyntézy, pomocí slunečního záření a spotřeby oxidu uhličitého a během toho uvolňují kyslík. V noci se však tento proces obrátí, řasy spotřebovávají kyslík a nadále rostou. Tento rychlý růst a velká spotřeba kyslíku je pro každé jezírko velmi nebezpečná.

Co způsobuje růst řas?

Růst řas je způsoben třemi hlavními faktory: přebytek živin, příliš mnoho slunečního světla a nízká hladina kyslíku.

1) Živiny

živiny se dostávají do vody z různých zdrojů. Hlavní zdroje živin jsou: výkaly ryb, nespotřebované krmivo, odumřelé zbytky vodních rostlin, listy, prach. Živiny se do jezírka dostanou i z okolního prostředí. Zejména při velkých deštích se do jezírka může dostat zemina nebo hnojivo z trávníku.

2) Sluneční světlo

zahradní jezírka umístěná na přímém slunci, s minimálním stínem a s nedostatkem vodních rostlin jsou odsouzeny k zamoření řasami. To je důvod, proč jsou největší problémy s řasami v létě, kdy jsou dny nejdelší.

3 Kyslík

zahradní jezírka s nízkou hladinou kyslíku trpí, protože užitečné bakterie v jezírku (čistící vodu) pro svou činnost kyslík bezpodmínečně potřebují. Nedostatek kyslíku tedy významně zhoršuje celkovou kvalitu vody. 

Jak kontrolovat růst řas?

Řasy jako takové nejsou problémem. Řasy jsou pro nás signálem, že jezírko není v rovnováze a jeden z výše uvedených faktorů není pod kontrolou.

Eliminace živin v jezírku.

Odumřelé zbytky rostlin, listí a jiné nečistoty z hladiny velmi snadno odstraníte použitím skimmeru. Skimmer je finančně nenáročné zařízení, které se postará o čistou hladinu jezírka a tím zabrání nečistotám spadnout na dno. Skimmer může mít vlastní čerpadlo, nebo se dá připojit na čerpadlo filtrace. V případě zahradních jezírek je filtrace rozhodujícím prvkem v eliminaci živin v jezírku. Jezírková filtrace s UV lampou omezí výskyt jednobuněčných řas v planktonické formě. UV lampa však neomezí výskyt vláknitých řas. Jezírková filtrace musí obsahovat mechanickou i biologickou filtraci. Mechanická část zadrží nečistoty, biologická slouží k množení startovacích bakterií. Je také důležité jaké filtrační náplně filtr obsahuje. Od toho závisí celková kvalita jezírkové filtrace. Do filtru je vhodné vložit filtrační náplně jako zeolit, které navazují škodlivé látky a vyrovnávají pH jezírka.
Usazeniny, kal a výkaly ryb nacházející se na dně jezírka odstraníte pomocí jezírkového vysavače. Nečistoty ze dna se dají odstranit vypuštěním celého jezírka a jeho opětovným napuštěním. Je však třeba myslet na to, že takovým krokem ztratíme vybudovanou biologickou rovnováhu.
V boji proti živinám si musíme dát pozor i na okolí jezírka. Velmi často se stává, že se do jezírka dostanou nečistoty při deštích (zbytky trávy po sekání, zemina, hnojivo atd...) Takovýmto situacím musíme zabránit už při stavbě jezírka.
Ve spotřebě přebytečných živin z jezírka hrají významnou roli i vodní rostliny. Jezírka s dostatečným počtem rostlin prakticky nemají problém s vláknitými řasami.

Redukce slunečního záření.

Průnik slunečního světla se nejlépe a nejúčinněji omezí za pomoci vodních rostlin. Pro tento účel jsou nejvhodnější: leknín, stulík, vodní hyacint a podobné plovoucí rostliny. Vodní rostliny by měly zakrýt alespoň 50% hladiny jezírka. U menších jezírek až 70 procent plochy hladiny. Se sluncem mají největší problém pravě malá jezírka. Taková zahradní jezírka se totiž rychle prohřejí a to ještě znásobí růst řas. Je nutné budovat jezírko tak, aby mělo hloubku minimálně 1 metr.

Kyslík.

Řasy nesnášejí dobře okysličenou, cirkulující vodu. Dobrým okysličením dokážeme efektivně kontrolovat růst řas. Na trhu je možné najít mnoho druhů provzdušňovačů. Nezanedbatelné množství kyslíku dokáží v jezírku produkovat i vodní rostliny. Za tímto účelem se nejlépe hodí různé druhy trav, kosatce a rákos.


Stavba jezírka - část 1.

Chcete se na vaší zahradě cítit ještě příjemněji? Postavte si zahradní jezírko!

Zahradní jezírka, ale samozřejmě také koupací jezírka a vodní prvek v zahradě obecně, neplní pouze estetickou úlohu, i když mnoho majitelů jezírka se pro stavbu rozhodlo právě pro osobitou krásu vodní plochy. Zahradní jezírka jsou však především samostatné ekosystémy, které zahradě dodají zcela novou dimenzi. Zahradní jezírka ovlivňují mikroklima zahrady tím, že zvlhčují a v parných dnech také ochlazují vzduch ve svém okolí. Zahradní i koupací jezírka jsou místem života mnoha krásných vodních živočichů a rostlin a bezesporu činí každou zahradu skutečnou oázou klidu. Vždyť kdo by nemiloval pohled na vlnící se vodní hladinu, elegantně se vznášející vážku, nebo ptáčka, který se přiletěl osvěžit v parném dni, nebo napít? Krásné jsou také ryby, které naše jezírko ještě více zatraktivní a které navíc spolehlivě zlikvidují komáří larvy. Přítomnost ryb v jezírku zabezpečí 100% ochranu před komáry!
Pokud se rozhodnete vybudovat si ve své zahradě vlastní zahradní, nebo koupací jezírko, můžete si vybrat z několika způsobů a technik. Bude vaše zahradní jezírko domovem pouze pro vodní rostliny, nebo i vodní živočichy? Bude geometricky pravidelné, nebo přirozeně zaoblené, velké nebo malé? Bude jen pro okrasu, nebo bude sloužit i ke koupání? Koupací jezírka a biobazény jsou v posledních letech stále častější alternativou klasicným bazénům. Koupací jezírka totiž kromě koupání splňují také veškeré funkce okrasných jezírek, o kterých jsme se zmínili dříve. V každém případě podzim a jaro je vhodné období na zahájení stavby jezírka, protože jeho postupná stavba zaručí i jeho přirozené osidlování a pozvolnou tvorbu žádaného ekosystému.

Místo vhodné pro stavbu jezírka.

O poloze jezírka rozhoduje především celkový vzhled a možnosti pozemku, na kterém chcete jezírko vytvořit. Kde stojí váš dům, případně kde se nachází terasa, jakou dispozici má zahrada atd. Důležitým kritériem při výběru místa by měl být také sluneční svit v místě, kde bude zahradní jezírko vybudováno. Na jeho hladinu by totiž mělo slunce dopadat jen přibližně pět až osm hodin denně. To znamená, že místa, kde je po celý den stín, nebo naopak takové, kde neustále svítí slunce, nejsou vhodnými kandidáty na stanoviště pro zahradní, či koupací jezírka. Pokud však nemáme jiné, než neustále osluněné stanoviště, pomůžeme si přirozeným zacloněním části vodní hladiny vhodnými vodními rostlinami (leknín).

Rovněž vzrostlé stromy v těsné blízkosti jezírka nejsou vhodné, protože jejich padající listy či jehličí mohou znečišťovat vodu a kořeny mohou porušit okraje jezírka. V neposlední řadě mějte na paměti i to, že zahradní jezírko je duši lahodícím místem, na kterém bude určitě s radostí spočívat váš zrak v kteroukoliv roční dobu. Umístěte proto své zahradní jezírko tak, abyste měli možnost kochat se pohledem na něj co nejčastěji, například vedle terasy, kde trávíte v létě mnoho času nebo pod okna, či balkon.

Zahradní jezírko z plastu nebo jezírkové fólie?

Zahradní jezírko na zahradě je možné vytvořit z hotové nádrže, nebo pomocí, nejlépe kaučukové fólie, Možná jsou také méně obvyklá řešení, jako je například použití speciálně upraveného betonu, nebo vytvoření přirozeného dna jezírka pomocí hrubé vrstvy jílu a vrstvy písku.
Při výběru techniky a materiálu pro stavbu jezírka hraje rozhodující roli velikost plánovaného jezírka, vnější faktory, jako je umístění jezírka, případná existence vodního zdroje, ale samozřejmě také finance, ale i osobní preference stavitele - investora.

Malé plastové zahradní jezírko zakoupíme jako hotový, kompaktní odlitek, který pokládáme na dno výkopu do pískového lože. Výhodou je, že tato malá zahradní jezírka jsou k dostání v mnoha tvarech a velikostech a jejich instalace je nenáročná. Zásadní nevýhodou je že, zahradní jezírka hluboká méně než jeden metr, nejsou vhodná k chovu ryb. Malá zahradní jezírka jsou značně problematická také z hlediska udržitelnosti biologické rovnováhy. Malá zahradní jezírka s objemem nepřevyšujícím cca 6m3 podléhají častěji a zejména rychleji, změnám fyzikálním (snadno se v létě přehřívají), chemickým (změna pH) i biologickým (přemnožení řas).

Pokládku jezírkové fólie svěříme raději odborné firmě. Bezchybné položení a provedení spojů je důležité z hlediska životnosti fólie, ale také záruky, která může například u kaučukové EPDM fólie Firestone být až 10 let! V nabídce je několik druhů materiálů i tloušťek. Nejčastěji se pro izolaci koupacích i okrasných zahradních jezírek používají dva tyty jezírkové fólie: PVC a EPDM. Výhodou PVC je nižší cena a poněkud snadnější spojování fólie k sobě, nevýhodou pak je, že PVC vlivem mrazu křehne a má tendenci se lámat, kromě toho obsahuje až 50% ftalátů (látka toxická pro všechny živé organismy). EPDM kaučuková fólie je trvanlivější, neobsahuje žádné ftaláty (změkčovadla) a má stejné fyzikální vlastnosti až do -60 oC! O kvalitě EPDM kaučukové jezírkové fólie svědčí i 10ti letá záruka, kterou na ni poskytuje největší výrobce této fólie pro koupací jezírka, společnost Firestone z USA.


Proč je dobré mít v zahradě vodu?

Voda a vodní prvky v zahradě.

Voda hraje v životě člověka klíčovou roli. Stejně jako náš organismus potřebuje vodu ke svému životu, tak se bez něj neobejdou ani rostliny a tím pádem ani naše zahrada. Její funkce se, ale nemusí omezit jen na zalévání. Role vody v našich zahradách je mnohem širší. Zahradní jezírka vytvářejí výjimečné klima daného místa a dodávají mu zvláštní kouzlo. Voda v zahradě fascinuje, baví, vylepšuje náladu i mikroklima. Koupací jezírka jsou skutečný poklad, zvlhčují vzduch a během horkých dní přinášejí občerstvující svěžest a možnost zdravého a přirozeného koupání. Voda v zahradě zároveň stanoví zajímavý dekorační prvek, který tvaruje vzhled zahrady a spolu s domem vytváří stylový celek. Díky ní se může naše zahrada proměnit v dokonalé místo pro relaxaci po těžkém dnu stráveném v práci.

Všichni z nás však nemáme dostatečně rozlehlý pozemek, abychom si mohli dovolit postavit velké koupací jezírko. V situaci, kdy nedisponujeme velkým množství místa, stojí za to pokusit se o realizaci alespoň malého jezírka. Vždyť postačí i malá vodní nádrž, vodní stěna, nebo fontánka a naše zahrada získá nenapodobitelné zákoutí.


Zahradní jezírka dříve a dnes.

V dnešní době se čím dál tím více z nás rozhoduje pro založení vlastního zahradního jezírka. Je to způsobeno nejen výhodami, o kterých jsme si řekli výše, ale i vysokou dostupností materiálů pro stavbu jezírka.

V nedávné minulosti se používaly pro výrobu jezírka různé plastové, či plechové vany, nebo různé fólie v lepším případě PVC, v horším obyčejný silnější igelit, který stěží přežil jednu sezónu. Ti zručnější z nás si potom vytvářeli různá betonová zahradní jezírka. Jejich výhodou byla zejména dostupnost jakéhokoliv tvaru a jejich bytelnost, pozdější jakékoliv změny však bývaly poněkud obtížně realizovatelné. V každém případě, realizace zahradního jezírka dříve, byla práce pro vynalézavého kutila, který byl navíc ochotný obětovat svému jezírku mnoho volného času.

Dnes dáváme přednost stavbě jezírka z moderních materiálů, které jsou velmi kvalitní a snadno dostupné. Rovněž samotnou výstavbu zahradního jezírka lze svěřit profesionální firmě, která zákazníkovi ušetří mnoho času i práce. Navíc díky zkušenostem s provozováním a stavbou jezírek doporučí mnohá řešení, která amatérský stavitel nemůže znát a která pomohou zlepšit vzhled a péči o jezírko v budoucnu.
Uvažujete nad stavbou okrasného zahradního jezírka? Láká vás koupání bez chlóru a chemie v krásném přírodním jezírku, které bude ozdobou vaší zahrady? Realizujeme zahradní jezírka a koupací jezírka na klíč. Kontaktujte nás pro předložení nezávazné nabídky.

provozovna Ostrava: tel: 776 487 823, e-mail: jezirkanaklic@gmail.com
provozovna Praha: tel: 602 715 716, e-mail: jezirka.praha@gmail.com

 

Zahradní jezírka dělíme na:

  1. zahradní jezírka okrasná 
  2. zahradní jezírka koupací
  3. zahradní jezírka kombinovaná

Okrasná zahradní jezírka slouží především pro potěchu oka. Voda v zahradě je jako třešnička na dortu, vždyť kdo by nemiloval pohled na vodní hladinu, vodní rostliny a živočichy! Klid, ticho, popřípadě zurčení potůčku to je důvod proč se rozhodujeme pro stavbu okrasného jezírka. Pokud v okrasném jezírku nechováme ryby, lze v případě dobře navrženého jezírka, zcela vynechat filtraci, popřípadě filtrační systém výrazně zredukovat. Okrasná zahradní jezírka s rybí osádkou jsou pak na filtraci odkázaná. Platí, že čím větší je objem jezírka tím lepší jsou jeho samočisticí schopnosti a tím také snadněji v něm udržíme čistou vodu. Zahradní jezírka mělká, či malá se většinou v létě přehřívají, dochází v nich rychleji k fyzikálním i biologickým změnám a jsou proto často problematická z hlediska růstu řas. Minimální objem zahradního jezírka by měl být alespoň 6m3.


Koupací jezírka slouží zejména ke koupání pro ty z nás, které neláká koupání v chlorované - mrtvé vodě a celoroční pohled na bazén s plastovým zastřešením. Koupací jezírka na rozdíl od bazénu, který celý rok zahradu hyzdí, aby byl 3-4 měsíce k užitku, zahradu nehyzdí, ale jsou jejím doplňkem. Koupání v jezírku je navíc zdravé, narozdíl od koupání v chemicky desinfikované bazénové vodě. Koupací jezírka mají plaveckou část a část regenerační, ve které rostou vodní rostliny. Čím větší je podíl regenerační zóny a množství rostlin, tím menší jsou nároky na filtraci jezírka. Obecně, ale lze říci, že koupací jezírka jsou náročnější na filtrační systém.


Kombinovaná zahradní jezírka jsou jezírka okrasná, která ale umožní příležitostné osvěžení, či plavání. Nemusí mít přímo plaveckou zónu, většinou mají vstup do jezírka například po nášlapných kamenech.


Ryby pro zahradní jezírka: Karas

Karas je nenáročná ryba vhodná pro zahradní jezírka.

 

Rozlišujeme tyto tři druhy karase:

  1. Karas obecný
  2. Karas stříbřitý
  3. Karas zlatý a závojnatky

 

Ad 1) Karas obecný je ryba podobná kaprovi, dorůstá velikosti do 20 - 40cm a dožívá se 10 let. Patří mezi velmi odolné a nenáročné ryby a často proto obývá zahradní i koupací jezírka na celém světě. Karas obecný je u nás původním druhem a je rozšířen po celé střední a východní Evropě. Karas obecný je všežravec, jeho chov i odchov je poměrně velice snadný a pro zahradní jezírka je rizikem pouze jeho přemnožení.

Ad 2) Karas stříbřitý je poněkud méně odolný, než karas obecný, stále však patří mezi nejméně náročné ryby hodící se pro zahradní jezírka. Rozšířil se k nám z povodí Dunaje v 70. letech. Má větší šupiny a světleji zbarvené boky než karas obecný. Roste rychleji než karas obecný a může dorůstat délky až 45cm. Karas stříbřitý, stejně jako obecný se dokáže v zahradním jezírku často přemnožit a porušit tak biologickou rovnováhu jezírka. Regulovat jejich výskyt lze například vysazením například tloušťů, jesenů, nebo okounů do jezírka kde tito predátoři dokážou mladé rybky snadno zlikvidovat.

Ad 3) Zlatí karasi a závojnatky (zlaté rybky) byly velmi oblíbené již někdy v 10. stol. n.l. Existuje nepřeberné množství různých forem a stále se šlechtí nové.


Ryby pro zahradní jezírka: Jeseter

Jeseter je velmi zvláštní a atraktivní ryba vhodná pro větší zahradní jezírka, svým vzhledem připomíná prehistorickou rybu z období dinosaurů.

 

Jeseter má prodloužené tělo, špičatý nos, kostěné štítky na povrchu těla a asymetrickou ocasní ploutev. Zbarvení je našedlé, hnědavé nebo nazelenalé. Hlava přechází v dlouhý špičatý rypec, v jehož spodní části se nacházejí ústa a čtyři hmatové fousky. Hřbetní ploutev jesetera je posazena až za úroveň břišních ploutví. Na zádech má v řadě 11 - 17 a na boku 60 - 70, na břiše pak 10 - 18 kostěných štítků. Ocasní ploutev je nesouměrná. Jeseteři svou zvláštností přitahují pozornost a vhodně doplňují zahradní jezírka.

 

Jesetery můžeme chovat v zahradním jezírku spolu s Koi kapry, případně třeba s karasy. Minimální velikost jezírka pro chov jeseterů je asi 6 m3. Ideální velikost je však od 10 m3. Kvalitní jezírková filtrace by měla být samozřejmostí. Jeseteři rostou poměrně rychle a malá zahradní jezírka jsou pro ně nevyhovující a trápí se zde. Mladí jeseteři nejsou zdatní plavci, a mohou proto uvíznout ve vodních rostlinách, nebo v řasách.

 

Jeseter se a dožívá až 15 let. Pohlavní dospělost jeseterů je u samců mezi 3. -5. rokem života a u samic, mezi 4-7 rokem života. Jeseter dorůstá do délky až 125cm (záleží na druhu). Hmotnost jesetera se průměrně pohybuje mezi 2 -5 kg. Maximum, ale může být až 15kg. Pro zahradní jezírka je vhodný zejména jeseter malý, ale i některé jiné druhy. Jesetera jednoznačně doporučujeme do každého jezírka, podmínkou ovšem je kvalitní jezírková filtrace.


V přírodě se jeseter živí drobnými bezobratlými (larvy hmyzu, červi, korýši), vzácně také drobnými rybkami. Potravu většinou sbírá ze dna, ale příležitostně i z vodního sloupce a z hladiny. Trávicí soustava jesetera není uzpůsobena k trávení krmiva s rostlinnou složkou. Proto musíme jesetery krmit krmivem, jehož hlavní složkou je rybí moučka. Pozor na krmivo s obsahem sóji! Trávicí soustava ji nedokáže zpracovat. Tak jako ostatní ryby i jesetery krmíme nejlépe vícekrát denně v malých dávkách. Denně jeseterům dávejte krmivo v množství cca 3% jejich váhy. Musíme si uvědomit, že ústa jesetera jsou na spodní části těla, a proto tato ryba sbírá potravu ze dna jezírka. Je proto nutné používat krmivo, které klesá ke dnu jezírka.

Ideální hodnoty vody v jezírku pro chov jesetera jsou:

  • amoniak 0.0mg / l
  • nitrity méně než 0,25 mg / l
  • Nitráty méně než 150 mg / l
  • PH v rozmezí 7 až 9
  • Kyslíku cca 6 mg / l
  • teplota vody do 28 C

 

Tak jako ostatní ryby, i jeseter je na jaře poměrně aktivní. Po zimě je proto třeba jesetera začít poměrně brzy a často krmit. Jeseterům podávejte malé množství krmiva vícekrát denně. Jeseteři jsou nejaktivnější ráno a večer, tento čas je proto nejvhodnější k jejich krmení. Při chovu jeseterů spolu s Koi kapry, nebo jinými žravými druhy ryb, nejprve nakrmte jiné druhy, protože jinak sežerou potravu plachým jeseterům. Na podzim jesetera krmíme, dokud teplota vody neklesne na 4 oC. Mnoho chovatelů je přestane na podzim krmit příliš brzy, což má pro jesetera za následek "vyhladovění" a úhyn.


Jeseteři jsou hákliví na používání jezírkové chemie, např. chemie na zničení jednobuněčných řas nebo léčiv. Proto než aplikujete přípravky proti řasám, poraďte se s prodejcem.


Jak dělíme vodní rostliny podle stanoviště.

Nejenom okrasná zahradní jezírka, ale samozřejmě také koupací jezírka mají vypadat pokud možno přirozeně a měla by kompozici zahrady vhodně doplňovat. Vodní rostliny vybíráme dle jejich vzhledu, ale také dle nároků na péči a schopnosti absorbovat z jezírka přebytečné živiny.

Vodní rostliny, které se silně rozrůstají, jako je například rákos raději do zahradních jezírek nevysazujeme. Tyto vodní rostliny jsou schopné za velmi krátkou dobu, dokonce, i když jsou umístěny ve speciálních sázecích nádobách - koších, zahlušit jiné druhy. Pro menší a střední zahradní jezírka nejsou příliš vhodné ani příliš vysoké vodní rostliny. Např. orobinec širokolistý, se velmi rychle vyvrátí i při slabém větru a kazí tak vzhled jezírka.

 

Vodní rostliny, vhodné pro zahradní jezírka dělíme na čtyři základní skupiny:

 

  1. Ponořené vodní rostliny - tyto vodní rostliny jsou pro zahradní jezírka velmi prospěšné, protože z vody spotřebovávají množství živin, které by jinak využily ke svému růstu řasy. Ponořené vodní rostliny také produkují velké množství kyslíku, nezbytného pro správný vývoj ryb. Mezi tyto vodní rostliny řadíme například růžkatec ponořený, žebratku bahenní, stolístek, rdes kadeřavý, lakušník vodní, nebo vodní mor kanadský.
  2. Příbřežní vodní rostliny - příbřežní vodní rostliny vybíráme především s ohledem na jejich vzhled, jelikož budou nejvíce viditelné a ovlivní tak zásadně vzhled jezírka. Různé varianty kosatců splní velmi dobře dekorační funkci, ale jsou to také velmi užitečné vodní rostliny, jelikož z jezírka odčerpávají a využívají pro svůj růst, mimořádně velké množství živin. Jejich pestré listy fungují jako ozdoba, i když kosatce právě nekvetou. Mezi příbřežní vodní rostliny patří např. také puškvorec obecný, šmel okoličnatý, kosatce, blatouch bahenní a pomněnka.
  3. Plovoucí vodní rostliny - plovoucí vodní rostliny jsou velmi dekorativní, ale jen po krátkou část roku. Nenáročné a zároveň dosti odolné rostliny plovoucí na vodní hladině jsou: vodaňka žabí, řezan pilolistý, kotvice plovoucí a bublinatka obecná.
  4. Vodní rostliny kořenící na dně jezírka - to jsou vodní rostliny, které zakoření v nádobě na dně nádrže, ale přezimují většinou na chráněném stanovišti. Mezi takové vodní rostliny, které zároveň patří ke snáze pěstovatelným, řadíme: leknín bílý - odrůdy jako jsou ‘Aurora’, ‘Ellisiana’, ‘Hermine” nebo ‘Froebeli’ a plavín štítnatý.


Vodní rostliny můžete zakoupit v našem internetovém obchodě ZDE.

provozovna Ostrava: tel: 776 487 823, e-mail: jezirkanaklic@gmail.com
provozovna Praha: tel: 602 715 716, e-mail: jezirka.praha@gmail.com


Vodní rostliny vhodné pro koupací jezírka.

Vodní rostliny a jejich význam pro okrasná a koupací jezírka.

 

Vodní rostliny neplní pouze funkci okrasnou, dekorativní, ale jsou důležité také pro svoji čistící funkci. Z hlediska čištění vody mají pro zahradní jezírka největší význam rostliny, které při svém růstu tvoří nejvíce vegetační hmoty. Koupací jezírka budujeme tak, aby v nich byly zóny vhodné k osázení rostlinami. Existuje řada rostlin, které jsou vhodné pro zahradní jezírka. V tomto článku si něco řekneme o těch nejzajímavějších a nejvhodnějších rostlinách pro zahradní jezírka našeho podnebí.


Vodní rostliny nepříliš vhodné pro zahradní jezírka jsou rákosy a bambusy. Oddenky rákosu jsou totiž až metr dlouhé a jsou schopny zahradní jezírko za krátký čas zcela zarůst a zdecimovat ostatní vodní rostliny.


Vodní rostliny si pro zjednodušení rozdělíme podle hloubky vody, kterou vyžadují.

 

Hloubkou vody je myšlena vzdálenost substrátu, ve kterém jsou vodní rostliny vysázeny k hladině jezírka.

Až 150cm hluboko můžeme vysadit Lekníny. Okrasné vodní rostliny, které jsou ceněné pro nádherné květy. Lekníny jsou zimovzdorné a tropické, které musíme na zimu přemístit. Květ leknínu může mít barvu bílou, růžovou, červenou, žlutou a oranžovou. Lekníny můžeme vysadit i velmi hluboko, budou ovšem později kvést a na hladině zaberou více místa. Existuje kolem 1000 druhů leknínů.

Vodní rostliny do hloubky 0 - 50cm:
Hippurus vulgaris - prustka bahenní, rostlina vysoká 20 - 80cm. Velmi atraktivní vodní rostlina, připomínající přesličku vhodná pro zahradní jezírka.
Schoenoplectus tabernaemontanii - skřípinec dvoublizný zebrovitý kultivar „Zebrinus“ dorůstá 50 – 150cm, jedna z nejkrásnějších rákosin.
Sparganium erectum - zevar vpřímený. Vodní rostlina vysoká 30 až 150cm.
Typha latifolia - orobinec širokolistý dorůstá 100 až 250cm. Je vhodný jen pro velká zahradní jezírka, vysazujeme je, ale tak, aby nestínil ve výhledu.

Vodní rostliny do hloubky 0 - 30cm:
Alisma plantago-aquatica - žabník jitrocelový (žabník vodní) dosahuje výšky 30 - 100cm, říká se mu také vodní jitrocel.
Butomus umbellatus - šmel okolíkatý. Výška 30 - 100cm. Jedna z nejkrásnějších růžově kvetoucích rostlin vhodných pro zahradní jezírka.
Calla palustris - ďáblík bahenní, dorůstá výšky 15 až 30cm. Jedovatá rostlina, velmi atraktivní vzhledově.
Carex gracilit - ostřice štíhlá. Výška 50 - 150cm.
Iris pseudacorus - kosatec žlutý. Dorůstá výšky 50 až 150cm, je velmi vhodná pro zahradní jezírka tvoří totiž velmi mnoho vegetační hmoty a odčerpává tím z jezírka živiny.
Manyanthes trifoliata - vachta trojlistá, nízká, léčivá rostlina (15 - 30cm).
Nymphoides peltata - plavín štítnatý, výška 5 - 30cm, má velké žluté květy.
Sagitaria latifolia - šípatka širolistá, výška 20 - 70cm.

Vodní rostliny do hloubky 0 - 10cm:
Alisma parviflorum - žabník malolistý dorůstá 20 až 60cm, má krásné okrouhlé listy.
Carex gray - ostřice Grayova dorůstá 50 až 70cm, je vhodná i do polostínu.
Comarum balustre - zběhlík bahenní. Výška 10 - 30cm.

provozovna Ostrava: tel: 776 487 823, e-mail: jezirkanaklic@gmail.com
provozovna Praha: tel: 602 715 716, e-mail: jezirka.praha@gmail.com


Měď jako hrozba pro zahradní jezírka.

Měď a zahradní jezírka.

Měď je stopový prvek a jako takový představuje součást výživy mnohých živočichů. Krom jiného je důležitý pro tvorbu různých, pro život důležitých enzymů. Jak již označení „stopový prvek“ napovídá, je měď zdravá jen v nepatrném množství (stopách). Ve vyšších koncentracích je měď pro zahradní jezírka a jeho obyvatele nebezpečím.


Zdravá koncentrace mědi je rychle překročitelná již z důvodu různých vnějších vlivů, jako jsou měděné rozvody, nebo například hnojiva. Především v mělké vodě zahradního jezírka může, již při koncentraci 0,03mg/l, dojít k poškození citlivých živočichů. Pro eliminaci mědi ve vodě doporučujeme použít filtrační válce Oase Phosless. Ty totiž na sebe neváží jen důležitou živinu pro řasy - fosfáty, ale také měď. Pravidelnou výměnou filtračního granulátu tak přispějete zásadním způsobem k eliminaci řas, tím, že jim vezmete fosfáty, ale potlačíte také výskyt mědi v zahradním jezírku.
Měď je pro zahradní jezírka obzvláště zákeřná, jelikož jako dále neštěpitelný prvek není odbouratelná, ale dlouhodobě se usazuje v sedimentu jezírka. V případě snížení pH a tvrdosti vody, může být měď, která je vázaná v sedimentu náhle uvolněna a může způsobit náhlý úhyn ryb.

 

Přípravky proti řasám s obsahem mědi.

Používání prostředků obsahujících měď při péči o zahradní jezírka, je vzhledem k uvedeným skutečnostem riskantní. Algicidy (prostředky proti řasám) obsahující měď musí, i při dodržení uvedeného dávkování, překročit bezpečnou koncentraci mědi v jezírku. Jinak by účinek algicidů na vláknité řasy nebyl dostatečný.

 

Hodnoty toxicity mědi pro vodní živočichy, kdy lze očekávat jejich poškození:
• 0,03mg/l pro řasy, především modré a bakterie (také filtrační bakterie!)
• 0,08mg/l pro vodní rostliny
• 0,10mg/l pro ryby

 

Výše uvedené hodnoty jasně ukazují, že kritická hranice obsahu mědi v jezírku je stejná pro řasy, jako pro filtrační bakterie. Navíc i samotné ryby jsou po několika aplikacích takových prostředků proti řasám ohroženy, jelikož měď není z jezírka odbouratelná. Dojde-li poté, z jakýchkoliv důvodů, k poklesu pH a tvrdosti vody, dojde zákonitě také k úhynu ryb jezírku.
Nebezpečí mědi pro zahradní jezírka tedy spočívá v tom, že již minimální koncentrace zabíjí filtrační bakterie, ještě větším nebezpečím pro zahradní jezírka však je, že jelikož měď není přirozeně odbouratelná, její koncentrace v jezírku dlouhodobě narůstá. K uvolnění mědi dojde při vzniku optimálních podmínek (snížení pH a tvrdosti vody) a její účinek je tak navíc zákeřný a nečekaný.

 

Oase, přípravky proti řasám bez mědi.Oase jako výrobce techniky pro zahradní jezírka, ale i prostředků na péči o zahradní jezírko nepoužívá mědi ani její příměsi v žádných produktech. Samozřejmostí je, že ani žádné zařízení Oase jako jsou například čerpadla, jezírkové filtrace, zahradní fontány atd. neuvolňují do jezírka měď.
Pokud hrozí riziko kontaminace vody vašeho zahradního jezírka, například po použití prostředků proti řasám, použijte filtrační válce Phosless. Filtrační válce Phosless naváží nejenom fosfáty, které způsobují růst řas v jezírku, ale také měď, olovo, nebo zinek a odstraní tak tyto škodliviny z jezírka. Nyní jsou dostupné také náhradní filtrační náplně Phosless v praktických sáčcích.

 


Technika pro zahradní jezírka Oase.

Proč zvolit Oase jako dodavatele techniky pro zahradní jezírka?

Tradice více než 50 let a zásada prodávat pouze technicky vyspělé výrobky, které jsou před zahájením prodeje dlouhodobě testovány a prověřeny. Pro značku Oase hovoří především:

  • nekompromisní německá kvalita
  • použití pouze prvotřídních materiálů
  • energetická úspornost
  • vynikající provozní účinnost
  • bezproblémová dostupnost záručního i pozáručního servisu
     

Oase patří k světovým lídrům v oblasti péče a o zahradní jezírka. Díky použití prvotřídních materiálů, nabízí Oase dlouhou životnost svých výrobků a jejich vysokou odolnost proti mechanickému poškození. Všechny produkty Oase před uvedením na trh prochází dlouhým zkušebním provozem a testováním v Německu.

 

Existují firmy, které kopírují produkty Oase pro zahradní jezírka a prodávají je pod svou značkou, vždy se však jedná pouze o nekvalitní napodobeniny z levných a podřadných materiálů, které se životností, odolností a energetickou úsporností nemohou Oase vyrovnat.

 

Mezi stěžejní produkty firmy Oase patří:

Jako přímý dovozce produktů Oase Vám nabízíme zajímavé ceny a perfektní servis. Všechny výrobky Oase Vám můžeme také nainstalovat, předvést a naučit Vás s nimi zacházet.

Výrobky Oase můžete zakoupit v našem internetovém obchodě ZDE.


Filtrace pro zahradní jezírka ještě jednou.

Filtrace pro zahradní jezírka.

Zahradní jezírka rostou v našich zahradách jako houby po dešti. Pojďme si dnes něco povědět o tom jak udržet zahradní jezírka ve stavu, který bude lahodit našemu oku po celý rok.

Řasy a vodní květ - nebezpečí pro zahradní jezírka a jeho obyvatele.

Na jaře, když je patrný vzestup teploty vody našeho jezírka se k životu začnou probouzet ryby, vodní rostliny, ale bohužel také vodní řasy - nepřítel č. 1 pro všechna zahradní jezírka. Předpokladem nadměrného rozšíření řas v jezírku je nadbytek živin ve vodě. Živiny, především zbytky různých uhynulých tlejících rostlin, ale také výkaly ryb a nespotřebované zbytky krmiva pro ryby, nadměrně zatěžují zahradní jezírka, která si nejsou schopna poradit sama a dochází k výskytu tzv. vodního květu. Zahradní jezírka postižená vodním květem vypadají nehezky a jejich voda silně zapáchá, probíhají zde totiž hnilobné procesy, které mají na svědomí nedostatek kyslíku v jezírku. V tomto období bývají takováto zahradní jezírka postižena i značným úhynem ryb, které se prostě nedostatkem kyslíku udusí.

Jak bojovat s řasou a vodním květem?

Především nedopřát jim možnost k expanzi. Nedodat do vody velké množství živin, znamená krmit ryby jenom opravdu tak, aby všechnu potravu spotřebovaly do několika vteřin, žádné krmivo nesmí zůstat na dně jezírka! Ryby si vždy v jezírku naleznou dostatek přirozené potravy, komářích larev, hmyzu a podobně, krmíme je tedy jenom velmi opatrně. Používáme pouze kvalitní a značková krmiva určená pro zahradní jezírka, nikdy žádné zbytky pečiva ani nic podobného. Zahradní jezírka bývají znečišťována také padajícím listím, které je potřeba z vody pravidelně odstraňovat.

Ojedinělý a mírný výskyt vodní řasy je pro zahradní jezírka celkem běžný jev, se kterým se můžeme v omezené míře setkat po několik dní v roce. S malým množstvím řas si poradí zahradní jezírka díky svým samočisticím schopnostem, s větším výskytem jim již musíme pomoct my.

Filtrace pro zahradní jezírka.

Přírodní zahradní jezírka odkázaná pouze na své samočisticí procesy musí být poměrně velmi rozlehlá, minimální plocha takového jezírka by měla činit alespoň 100 - 200m2 a musí být velmi bohatě zarostlá vodními rostlinami. Důležitá je také vhodná skladba ryb a jejich omezený počet. Pokud takové podmínky nejsme schopni zajistit, budeme muset uvažovat o koupi filtrace pro zahradní jezírka

Jak vybrat filtraci vhodnou pro naše zahradní jezírko?

Filtrace pro zahradní jezírka, nebo také jezírková filtrace, velmi zjednodušeně řečeno, je nádoba, ve které jsou umístěna filtrační média. Filtrační média jsou porézní hmoty, které umožňují osídlení co největšího počtu nitrifikačních baktérií, které vodu jezírka čistí. I když moderní filtrační hmoty jsou opravdu extrémně porézní a umožňují osídlení obrovského počtu bakterií i tak platí jednoduché pravidlo, že čím větší je objem jezírkové filtrace, tím větší je její účinnost. Na filtrace velikosti vědra na vodu, tak jak je známe z různých hobbymarketů rovnou zapomeňte, jednoduše nefungují. Ti, kteří koupí levné, zázračné filtrace, aby ušetřili, poznají krutou pravdu většinou již první sezónu.

Vhodný typ filtrace pro zahradní jezírka závisí na velikosti jezírka, množství chovaných ryb a rostlin ale i na mnoha dalších faktorech. Při výběru filtrace pro zahradní jezírka je dobré se zaměřit na kvalitní výrobce a prověřené a vyzkoušené výrobky s kvalitním servisem a prodejním zázemím. Skutečný odborník vám doporučí vhodné filtrační komponenty, poradí s jejich zapojením a v konečném důsledku je vám schopen ušetřit mnoho starostí i peněz.

Jezírkové filtrace, přípravky proti řasám a další příslušenství pro zahradní jezírka Oase zakoupíte v našem internetovém obchodě.

 


Vodní rostliny - jak a kdy je vysadit?

Vodní rostliny - jak a kdy je vysadit?


Zahradní jezírka si bez vodních rostlin stěží dokážeme představit. Vodní rostliny jsou krásné během květu i po zbytek roku. Vodní rostliny jsou však nejenom krásné, ale pro zahradní jezírka jsou dokonce nezbytné, mají totiž zásadní vliv na samočisticí procesy, které v zahradním jezírku probíhají. Vodní rostliny během svého růstu spotřebovávají z vody živiny, které by jinak posloužili k růstu řasám. Platí tedy, že zahradní jezírka s velkým porostem vodních rostlin jsou mnohem odolnější proti řasám než jezírka bez, nebo s málo rostlinami.

 

Kdy je správný čas k sázení vodních rostlin do jezírka?

Nevhodnější je sázet vodní rostliny na jaře a na podzim, ale můžete je sázet i v průběhu celé sezóny. Jen rostliny tropické a citlivé na mráz musí počkat až do druhé poloviny května. Na jaře je nejlepší termín pro trvalé rostliny s plovoucími listy, jako jsou například lekníny, kdy nejlépe rostou a začíná jim vegetační období. Při nákupu rostlin se vždy ujistěte, že nejsou vyvinuta poupata. Plovoucí vodní rostliny jsou ve skutečnosti velmi křehké a mohou se během přepravy a sázení snadno poničit. Při přesazování a sázení rostlin v létě se často stává, že listy usychají, kořeny a oddenky ale vegetují a nové listy vyraší v příští sezóně.

 

S hnojivem pro vodní rostliny opatrně.

Hlavním typem substrátu pro vodní rostliny je směs jílu a písku v poměru 1 : 2. Například lekníny však můžeme vysadit přímo do rašeliny, ale pozor - ne obohacené hnojivem (rašelinové substráty, které jsou nabízeny ve většině zahradních prodejen). Vodní rostliny nesmíme vysazovat do univerzálních substrátů, ani hnojit univerzálními hnojivy. Obecně platí, že pro zahradní jezírka používáme co nejméně hnojiva. Hnojiva a především minerály způsobují rychlý růst řas ve vodě! Pokud některé druhy rostlin mají vysoké nutriční požadavky, je lepší přihnojovat je speciálním hnojivem pro vodní rostliny navrženým pro zahradní jezírka.

 

Sázecí nádoby pro vodní rostliny.

Nejvhodnější je sázet vodní rostliny do, k tomu určených, plastových košíků, které jsou k dostání v našem internetovém obchodě. Vodní rostliny je takto možné snadno přemístit, ošetřit či přesadit. Aby substrát nebo zemina nebyla vyplavena a neznečišťovala vodu v jezírku, musí být sázecí koš zakryt  geotextílií a zasypán pískem nebo štěrkem. V zahradnictví můžeme také zakoupit různé vaky a pytle na sázení vodních rostlin. Pro sázení rostlin s velmi silnými a pevnými kořeny, jako jsou lekníny je nejlépe použít plastový kbelík s velkým množstvím malých otvorů, aby se voda mohla snadno dostat dovnitř nádoby. Při použití jakéhokoliv sázecího koše musíte pamatovat na to, že má mít otvory i ve dně. Pokud nebude mít sázecí koš spodní otvory, nedostane se okysličená voda na dno koše a může dojít k uhnití kořenových balů rostlin.

Pochopitelně je také možné vodní rostliny sázet volně, pak je ovšem nezbytné je patřičně uchytit, zatížit u dna, aby nevyplavaly na hladinu. Při plánování výsadby musíme počítat s tím, že vysoké rostliny vysázené v nádobách mohou být snadno silným větrem převráceny. Můžeme tomu zabránit například založením sázecího koše většími kameny. Také je vhodné zapíchnout vhodnou dřevěnou tyč do sázecího koše a připevnit k ní vysokou rostlinu, která by se jinak mohla vlivem silného větru zlomit.


Koupací jezírka - typy.

Trend posledních let - koupací jezírka spojují výhody klasického bazénu s funkci dekorativní. 

 

Koupací jezírka rozlišujeme na:

 

1) Velká přírodní koupací jezírka.

Rozsáhlé umělé rybníky a jezera jsou předchůdci koupacích jezírek. Nádrže tohoto typu jsou zcela přírodní, bez techniky. Pohyb vody je tvořen tlakem větru na hladinu a teplotními rozdíly mezi hladinou a hlubší části nádrže. Koupací jezírka jsou, stejně jako přírodní vodní nádrže, užitková - plavací část zabírá maximálně 30% povrchu hladiny, zbytek tvoří regenerační zóna osídlená vodními rostlinami. O čištění vody v jezírku se starají tak jako v přírodě pouze samočisticí funkce jezírka. Takové jezírko bez jakékoliv technologie je nejlevnější varianta koupacího jezírka. Velké jsou ovšem požadavky na jeho velikost - min. 200m2. Přírodní koupací jezírka slouží nejenom ke koupání a plavání, ale jsou také domovem a útočištěm mnoha obojživelníků, žab, ryb a dalších vodních živočichů.

2) Koupací jezírka s umělou cirkulací vody.

Tato koupací jezírka jsou vybavena čerpadlem s nízkou spotřebou energie, potůčkem, fontánou nebo kaskádou, čímž je zajištěn nucený pohyb vody v jezírku. Denní objem přečerpané vody v jezírku by měl být alespoň 30%. Cirkulace vody značně pomáhá ke zrychlení přirozených samočisticích procesů v jezírku. Koupací jezírka tohoto systému mohou mít poměr plavací a regenerační zóny 1:1.

3) Koupací jezírka s dnovou výpustí a skimmerem.

Základem tohoto typu jezírka je, že znečištěná voda je čerpána spodní výpustí (gulou) do mechanických filtrů. Nečistoty z povrchu jezírka sbírá skimmer. Vyčištěná voda se vrací zpět do jezírka potůčkem, kaskádami, nebo vodopádem. Koupací jezírka tohoto typu alespoň jednou denně přefiltrují všechnu vodu z jezírka. Kopací jezírka vybavená skimmerem, dnovou výpustí a mechanickým filtrem mohou mít poměr koupací zóny k zóně regenerační přibližně 2:3

4) Koupací jezírka s filtrací.

Máme-li k dispozici málo místa pro vytvoření rozsáhlé regenerační zóny, musíme koupací jezírko vybavit účinnou filtrací. Filtrace pro koupací jezírka je nákladné, zato velmi účinné zařízení, které výrazně ovlivní čistotu vody v jezírku. Podmínkou je ovšem výběr kvalitní, dostatečně dimenzované filtrace. Výběr vhodného typu jezírkové filtrace vždy konzultujeme s odborníkem! Jezírková filtrace supluje samočisticí pochody v jezírku tím, že filtrační média ve filtru poskytují velký prostor pro usazení tzv. užitečných bakterií, které vodu čistí. Je-li filtrace doplněna UV lampou a odlučovačem fosfátů, lze regenerační plochu výrazně zredukovat. Koupací jezírka s výkonnou filtrací mohou mít regenerační zónu zabírající jen asi 20-30% celkové plochy jezírka, výborně se tak hodí zejména pro malé pozemky.


Zahradní jezírka s rybami, nebo bez ryb?

Ryby a zahradní jezírka.

 

Na toto téma bylo již mnohé řečeno i napsáno a existuje mnoho názorů pro i proti. V poslední době však stále více převládá názor, že ryby jsou pro zahradní jezírka přínosem. Ryby v jezírku plní roli estetickou, ale i roli likvidátora uhynulých malých živočichů, hmyzu a například také komářích larev. Zahradní jezírka s rybí osádkou jsou proti komárům chráněna tím nejúčinnějším a zcela ekologickým způsobem. Ryby si zvyknou i na naši přítomnost ve vodě, jejich chov tak umožňují i oblíbená koupací jezírka.

 

Zahradní jezírka vhodná pro chov ryb.

 

Zahradní jezírka vhodná pro chov ryb budujeme minimálně 1 metr hluboká, mělčí jezírka neposkytují záruku bezpečného přezimování ryb a navíc mělká zahradní jezírka trpí v letních měsících přílišným přehříváním vody. Další podmínkou je objem vody v jezírku alespoň 10m3, čím více to však bude, tím lépe.

 

Kolik ryb do jezírka můžeme vysadit?

 

Počet ryb, který můžeme v jezírku chovat, závisí na objemu jezírka, použité filtraci, množství rostlin v jezírku a na řadě dalších faktorů. Jednoduchá poučka však praví, že na každých 5.000 litrů vody v jezírku s filtrací, můžeme chovat ryby v celkové délce 1 metr, u koi kaprů pak počítáme maximálně s jednou rybou na 5.000 litrů vody (je to proto, že koi kapři patří mezi obzvláště velké znečišťovatele jezírek). Samozřejmě nalezneme zdroje, které uvádějí počet ryb větší i menší, to co zde uvádíme, je však bezpečné zarybnění se kterým by si mělo jezírko poradit bez velkých problémů. Zahradní jezírka bez filtrace osazujeme rybami pouze velice opatrně.

Ideální je začít prvním rokem s vysazením třeba ¼ plánované rybí osádky a k vysazení dalších ryb přistoupit až v příštím roce. Jednak se nastartují samočisticí schopnosti jezírka, ale časem také získáme více zkušeností s chodem a fungováním našeho jezírka.  Pamatujeme také na to, že zahradní jezírka zpravidla neslouží jako výkrmna ryb a ryby proto dokrmujeme jenom velice obezřetně. I v přírodě jsou přece ryby odkázány na to, co i samy seženou a nikdo je nechodí krmit umělým krmivem. Zahradní jezírka jsou zásobárnou rozličné rybí potravy ať už rostlinné, nebo různého hmyzu, larev atd. Neobávejme se proto, že ryby budou v jezírku trpět hlady! Nejvíce problémů se znečištěnou vodou v jezírku a s přemnoženými řasami je způsobeno právě překrmováním ryb. Nespotřebované zbytky krmiva, stejně jako příliš mnoho rybích výkalů zatíží zahradní jezírko natolik, že dochází k hromadění organických nečistot, které se nestačí odbourávat a způsobují nárůst řas.

 

Výběru ryb vhodných pro tuzemská zahradní jezírka se budeme věnovat v samostatném článku.


Recenze jezírkové filtrace Oase ProfiClear Premium.


Jezírková filtrace Oase ProfiClear Premium.

 

Nezávislý test jezírkové filtrace Oase ProfiClear Premium.

Renomovaný německý časopis Midori, určený především všem těm, kdo se zajímají o koupací jezírka a jezírka s chovem Koi kaprů, uskutečnil rozsáhlý test filtračního systému ProfiClear Premium od společnosti Oase.

V mnoha oblastech je už po léta samozřejmostí, že spotřebitelé vyhledávají nezávislé testy a recenze nejrůznějších produktů, aby tak získali objektivní názor a zkušenosti odborníků v dané problematice. Proto i náš časopis přichází s testy jezírkové techniky, a jelikož je v současnosti, konkrétně v oboru filtračních technologií velmi malá možnost přímého porovnání různých filtračních systémů, proto přicházíme s touto recenzí.

 

Nová řada modulární jezírkové filtrace Oase ProfiClear Premium se kompletně spoléhá na uznávané a ověřené technologie v oblasti jezírkových filtrací. Biologický stupeň filtrace, který obsahuje „moving bed“ médium, doplňuje bubnový filtr, který funguje jako mechanický předfiltr, kde se efektivně odstraňují veškeré mechanické nečistoty. 

 

Funkce jezírkové filtrace ProfiClear Premium v gravitačním zapojení.

Znečištěná voda z jezírka je přiváděna do bubnového předfiltru přes tři vstupy. Buben zachytí pevné částice větší než 60 mikrometrů (0.06 mm) a zachytí je na speciálním nerezovém sítu. Čím více pevných částic je zachycených, tím více je síto bubnu nepropustné a tím méně vody jím tedy protéká. Protože čerpadlo v poslední komoře, čerpá vodu ven z filtračního systému konstantním průtokem, hladina mechanicky vyčištěné vody v této části filtrace postupně klesá. Když je vodní hladina, jejíž pozici sleduje průtokový spínač, pod stanoveným rozmezím elektronika automaticky spustí proces proplachování - čištění síta. Při tomto procesu čistící trysky oplachují rotující síto bubnu čistou vodou, pod tlakem přibližně 5,5 baru. Znečištěná voda je vedena spolu s nánosy nečistot do odpadního kanálu přes odkalovací otvor. Očištěné síto bubnu opět umožní větší průtok vody z prostoru znečištěné vody do prostoru s pročištěnou vodou, kde tak opět stoupne hladina vody na „normální úroveň“ a elektronika vypne proces proplachování. Čistící cyklus začne opět automaticky, jakmile průtokový spínač zaznamená snížení vodní hladiny v systému. Tento proplachovací cyklus však nepřerušuje probíhající kontinuální čištění vody ve filtračním systému.
Jezírková voda, která byla mechanicky pročištěna v bubnovém filtru, pak přejde do komory dalšího filtru, která je naplněna malými plastovými elementy, na kterých žijí bakterie rozkládající znečišťující látky. Tyto plastové elementy s usídlenými bakteriemi se nepřetržitě pohybují v proudu vody (princip moving bed) a zajišťují biologické čištění jezírkové vody. V první řadě jsou zaměřeny na odstraňování sloučenin dusíku jako je čpavek a nitráty.

 

Provozní zapojení jezírkové filtrace v jezírku.

Pokud jde o zapojení filtračního systému ProfiClear Premium, je pravdou, že stanovil zcela nové standardy. Celkové propojení jednotlivých modulů, včetně zapojení potrubí zabere přibližně 45 minut. Všechny části potřebné pro zapojení a montáž jsou součástí balení. Jen samotné potrubí si musíte dokoupit v závislosti na individuální situaci při montáži a umístění filtrace. Uspořádání tří vstupních připojení DN110 na bubnovém filtru je ideální pro propojení potrubí mezi jezírkem a filtrem, protože je tak možné pracovat s jednoduše spojitelnými a levnými odpadními trubkami. Výstup z čerpadla v posledním individuálním modulu je navržen v souladu s DIN110, takže potrubí lze stejně snadno zapojit s minimálními ztrátami průtoku vody do jezírka. Navíc jsou zde dvě malá připojení s adaptérem na externí hadici, kde může uživatel připojit samostatné čerpadlo. Odvod vody z čistícího procesu je stejně tak DIN 110. Práce se zapojením čistícího čerpadla bubnu zcela odpadá, protože je zapojené již z výroby, spolu s čisticími tryskami. Tuto skutečnost zmiňujeme proto, že u jiných výrobců to nebývá samozřejmostí a často je to příčinou dalších komplikací se zapojením a dodatečných finančních nákladů. Všechny filtrační komory jsou vyrobeny ze zpevněných vláken Duroplast, což je špičkový materiál používaný pro nádrže na vodu. Všechny instalované kovové části i buben jsou vyrobeny z nerezové oceli.

Naštěstí není mnoho co říci o elektrickém zapojení. Všechny tři propojovací kabely mezi bubnovým filtrem a kontrolní jednotkou jsou vodotěsné a zabezpečeny proti zapojení s opačnou polaritou. Zde výrobce odvedl ukázkovou práci a nenechal nic na náhodě. Není zde prostor pro chyby - je to velký plusový bod péče o bezpečnost. Připojíte do sítě a spustíte.
Čerpadla, stejně jako nové UV-lampy Bitron Gravity 55 W jsou umístěny v individuálním modulu na konci filtračního systému, který nabízí ideální podmínky zapojení těchto komponentů.

Zapojení testované filtrační jednotky, komponenty.
Bubnový filtr byl připojen k nádrži s objemem 1.000 litrů přes tři potrubí průměru 110mm, každé přibližně metr dlouhé. Dvě čerpadla Aquamax Gravity Eco 20000, každé s reálným průtokem18 m³/h, slouží k přepravě přefiltrované vody z poslední komory zpět do nádrže s vodou. Tyto čerpadla byly spojeny s poslední komorou přes 45 ° T-kus DN 110. Objemový průtok byl měřen jako obvykle ultrazvukovým průtokoměrem Portaflow C od Fuji Electric.

Test maximálního průtoku.

Nejdříve jsme se věnovali určení maximálního možného průtoku. Byla použita čistá voda, protože hlavním cílem bylo dosáhnout základního výsledku pro porovnání a zároveň zajistit kompatibilitu mezi předchozím testem filtrů a testy které budou následovat. Uměle vyrobená "jezírková voda" svým složením pokrývá různé varianty kvality jezírkové vody a ve stejnou dobu může být obnovena se stejným složením, že se zdá být relativně čistá pro účely mechanického testu. Částečky, které obsahuje jezírková voda jsou přechodem přes vysoce kvalitní mechanickou filtraci odfiltrovány tak, že voda je následně považována za vodovodní. Navíc různí výrobci specifikují maximální stupeň znečištění vody (TSS) vlastními hodnotami. 

Výrobce udává hodnotu maximálního průtoku testovaného filtračního systému 25 m³/h. První měření bylo provedeno s dvěma nainstalovanými čerpadly Aquamax, dvěmi UV lampami, bez biologického média a objemový průtok dosáhl 28,5 m³/h. Celé zapojení se při tomto průtoku jevilo zcela bezproblémově. Rozdíl vodní hladiny mezi první a poslední komorou byl pouze 4,5 cm a časový interval pročišťování síta > 15 min také prokázal, že aktuální maximální průtok může být prokazatelně nad údaji výrobce 25 m³/h, který ho pesimisticky podcenil. Následný test s biologickými náplněmi nezměnil nic na výsledcích průtoku. Jen rozdíl vodní hladiny narostl na 5 cm. Jelikož jsme již byli schopni potvrdit údaje výrobce o maximálním průtoku, oficiální část tohoto potvrzení správnosti údajů byla ukončena.
Jelikož naše zvědavost vyhrála, následující test měl zjistit skutečný maximální průtok filtrace. Proto jsme místo původních čerpadel Aquamax nainstalovali stacionární čerpadlo Linn 01, které má výkon 65 m³/h a zapojili jsme ho přes frekvenční měnič, abychom mohli průtok plynule regulovat. Abychom to zkrátili - maximální průtok byl dosažen na hodnotu úctyhodných 31 m³/h. Dokonce pro samotný bubnový filtr bylo možné dosáhnout ještě vyšší hodnoty, kvůli velkému rozdílu hladiny se to však ukázalo jako nepraktické. Informace výrobce jsou tak bez jakýchkoliv pochyb potvrzené.

 

Test filtrační kapacity.

Část recenze, která nám způsobila nejvíce starostí. Jak stanovit filtrační kapacitu filtrace srovnatelnou s jinými systémy? Úvahy o tomto problému se ubíraly různými cestami. Od měření zákalu po odpaření vzorku vody a zvážení zbývajících usazenin. Díky kontaktům s blízkou městskou čistírnou odpadních vod a rozsáhlou diskusí se zaměstnanci laboratoře bylo řešení vlastně dost jednoduché. Nakonec jsme se zaměřili na pevné částečky ve vodě. Ty tvoří masu, která může být, po ukončení testu, zvážena. Proto však potřebujeme extrémně přesnou váhu se čtyřmi desetinnými místy v gramech. Příležitostí se stala laboratorní váha v laboratoři zmiňované čističky. Pak budeme také schopni určit částečky obsažené v určitém množství vody.

Vzniká však otázka, které částečky by měly být odfiltrovány, aby určily filtrační kapacitu. Jakékoliv uměle vyprodukované znečištění, například rašelinou, je totiž poněkud vzdáleno skutečné praxi. Navzdory všemu výše uvedenému by měl být test proveden více než jen teoretickými laboratorními hodnotami, které mohou být v podstatě porovnány, avšak nemohou správně vyjádřit konkrétní vztah k realitě jezírka. Tak jsme se rozhodli že zvážíme jen znečištění, které se vyskytuje v dennodenním provozu skutečného jezírka. Ale kde to znečištění vzít? Nakonec řešení této skládačky bylo jednoduché a důmyslné. Použili jsme bubnový filtr, který filtroval jezírko s pískovým dnem, o objemu 60 m³ a jednoduše jsme 24 hodin sbírali znečištěnou vodu. Obsahovala vše, co mohlo být obsaženo v jezírku. Zbloudilé části zelených vláknitých řas, zbytky krmiva, listy, výkaly ryb a mnoho dalšího. Tento postup zajistil maximální podobnost skutečné realitě. Jako přídavek byly částečky v odpadní vodě z bubnového filtru mnohem jemnější než původně v jezírku, protože již byly mechanicky rozemleté proplachováním v sítu.
Takto jsme byli schopni testovat. Postup byl teď dost jednoduchý. Nejdříve vzít z čerstvé vody v nádrži pět nekontaminovaných 500 ml vzorků a přefiltrovat je přes filtrační papír (kávový papírový filtr). Tyto vzorky utvořili referenční hodnoty čisté vody.
Pak nalít testované znečištění do nádrže a pořádně promíchat. Vzít dalších pět 500 ml vzorků a odfiltrovat. Tyto vzorky utvořily referenční hodnoty znečištěné vody.
Nakonec jsme spustili filtrační systém a počkali na interval mezi dvěma proplachovacími sekvencemi (trvalo to cca 20 min.). Takže jsme mohli předpokládat, že jen nepatrné množství nečistot by mohlo být ještě neodfiltrované. Voda v 1000 litrové nádrži byla již v té době překvapivě čistá.
Mokré filtrační papíry jsme jednotlivě vysušili v mikrovlnné troubě při stejné teplotě, tak abychom minimalizovali vliv zbytků vlhkosti na filtračním papíře a rovnou je zvážili. Zde jsou výsledky hlavních hodnot ze vzorků:

 

  • Filtrační papír - vzorek čistá voda, Váha: 2,7563 g => TSS = 0 mg / l
  • Filtrační papír - vzorek znečištěná voda, Váha: 2,8178 g => TSS = 123,0 mg / l
  • Filtrační papír - vzorek ProfiClear Premium, Váha: 2,7787 g => TSS = 44,8 mg / l

(TSS = Total Suspend Solids = celkový obsah usazenin ve vodě)

 

Jak interpretovat výše uvedené výsledky? Vzorek čisté vody je považován za neznečištěnou a má hodnotu 0 mg / l. Po přidání znečištění hodnota vzrostla na 123 mg / l a po přefiltrování se snížila na 44,8 mg / l. Znamená to, že filtrační systém odfiltrovat 63,5% přidaných nečistot.

S vysokou pravděpodobností můžeme předpokládat, že pokračující filtrační proces by z vody odfiltrovat dokonce i jemné částice menší než 60 mikrometrů. Toto však není dlouhodobý test, výlučným zájmem je srovnatelnost výsledků. Dokonce jestliže zvážíme, že absolutní obsah TSS nemá přímý vliv na výsledek testu (rozhodující je rozdíl v procentech), musíme přece jen poznamenat, že standardy WHO (světové zdravotnické organizace) mají jako limit pro pitnou vodu hodnotu TSS do 30mg / l. Takto se stává zřetelné, jak výkonný je filtrační systém od Oase a jaký respekt si zaslouží.

 

Shrnutí testu filtrace Proficlear premium pro zahradní a koupací jezírka.

Jezírková filtrace Oase ProfiClear Premium se osvědčila bez jakýchkoli připomínek či výjimek. Jako přídavek, k mnohým praktickým řešením (jako je rotující buben, snadná výměna filtračních elementů, automatické odlučování nečistot, snadná obsluha řídící elektroniky) jde o vyspělý produkt s velmi tichým provozem. Oase si evidentně splnila svůj domácí úkol. Je zcela jasné, že známé nedostatky několika konkurenčních modelů byly zřetelně pojmenovány a náležitě a konstruktivně vyřešeny. Například bubnové filtry mají obecně problém s transportem dlouhých nečistot, a zejména s vláknitými řasami. Často se stává, že zbytky dlouhých rostlin a vláknitých řas leží na okrajích žlabu, dokud je ručně neodstraníte v rámci údržby. Někdy se také nečistoty nedostanou do žlabu na odvod odpadu, ale usazují se zevnitř bubnu. Oase tento problém vyřešila vhodným technickým způsobem. Elementy síta mají dopravníky na nečistoty, které během procesu proplachování spolehlivě přesunou zelené vláknité řasy a zbytky rostlin do žlabu na odvod odpadu.

Nicméně z důvodu konstrukce jakéhokoliv bubnového síta zbytky podlouhlých rostlin nemohou být se stoprocentní spolehlivostí odvedeny do žlabu se znečištěním. Oase si toto zřejmě uvědomila, a proto vytvořila systém, kde si může uživatel jednoduchým způsobem zpřístupnit žlab stejně i vnitřek bubnu zvnějšku.

Další fotografie ukazují, jak jednoduše lze odebrat a znovu vložit elementy síta. To zajistí, v případě potřeby, uživateli možnost otáčet bubnem manuálně do jakékoliv polohy.

Celkově filtr nevykazuje absolutně žádné slabiny v odlučování různorodých nečistot, které se mohou v jezírku objevit. Stejně tak byl vyřešen bezchybně z hlediska konstrukce i problém vláknitých řas spojený s bubnovým filtrem. Můžeme tedy přidělit tomuto filtru jen nejvyšší možnou známku.

Také řídící elektronika stojí za zmínku. Uživatel není ponechán napospas samostatnému nastavení "optimálních" hodnot, ty jsou již uloženy v jednotce. Nemáte šanci je změnit denními úspornými časy nebo změnou úrovně či času proplachovacího cyklu. Řídící jednotka si to řídí automaticky dle aktuální potřeby. Celkově zahrnuje tři nastavitelné parametry:

  1. Trvání procesu čištění (10-30 s)
    Tímto parametrem může uživatel prodloužit proces čištění (přidat více vody), pokud je zapojeno delší odpadní potrubí a zajistí se tak lepší odvod nečistot.
  2. Nastavení proplachování (10-60 s)
    Toto se aktivuje po každém dvacátém procesu čištění.
  3. Nastavení nuceného čištění (0-60 min)

V případě že senzor hladiny nesepne automatický proces čištění před manuálně nastaveným časem nuceného čištění, odpadní potrubí bude pro jistotu pročištěné další vodou. (0 znamená deaktivování této funkce)

Integrovaný digitální displej s ukazatelem teploty vody je zahrnut ve standardním příslušenství. Displej také uchovává veškeré chybové zprávy při nestandardních situacích. Uživatel je tak zpětně informován o případných selháních a činnosti bubnového filtru.
Bio moduly jsou skutečné „moving-bed“ komory a jsou adekvátně dimenzované na objem médií do 75 litrů (informace výrobce). Takže na základě zkušeností, dva tyto moduly obvykle postačují pro zahradní jezírka do 50 m³. Nic však nebrání tomu, přidat více než 75 litrů Biomed. Během testu se ukázalo, že je zde na to určitě dost prostoru. I když pohyb jednotlivých individuálních médií může být částečně omezen, nemělo by to snížit kapacitu rozkladu odpadních látek.
UV lampa Bitron Gravity 55W byla navržena speciálně pro filtry řady ProfiClear Premium. Je konstrukčně přizpůsobená do komory posledního individuálního filtru. Dělá dojem vysoce kvalitního provedení. V případě instalace dvou těchto UV lamp je jejich celková kapacita 110W adekvátně dimenzovaná. Nerezové provedení je navrženo tak, že bez ohledu na Vaši pozici je nemožné podívat se mimovolně přímo do zářivky. Je to velká výhoda oproti jiným ponorným UVC systémům.

 

Oase velmi dobře uspěla při zkonstruování filtru a nezapomněla na žádný důležitý požadavek. Tato jezírková filtrace je tak naprosto vhodná pro koupací jezírka, stejně jako pro okrasná zahradní jezírka, nebo jezírka určená pro chov Koi kaprů.


Rozdělení zahradních jezírek.

Zahradní jezírka rozdělujeme podle jejich velikosti, nebo využití. Zahradní jezírko, aby bylo funkční by mělo mít objem alespoň 5m3, menší zahradní jezírka jsou náročná na filtraci, jelikož jejich samočisticí schopnost je velmi malá.

 

1) Zahradní jezírka dělíme dle plochy hladiny na:

  • Malá zahradní jezírka
  • Střední zahradní jezírka
  • Velká zahradní jezírka

 

Malá zahradní jezírka do 30 m2.

Zahradní jezírka s plochou do 30m2 jsou prakticky závislá na filtraci. Jejich samočisticí schopnost je velmi malá a bez jezírkové filtrace se u nich zpravidla neobejdeme. Filtrace pro malá zahradní jezírka může být i tlaková, vždy však s UV sterilizátorem. Hloubka jezírka by měla být alespoň 1 metr. Malá zahradní jezírka jsou vhodná pro chov jen velmi malého počtu ryb!

 

Střední zahradní jezírka 30 - 150 m2.

Zahradní jezírka této velikosti jsou nejběžnější. Bez ohledu na to, jestli se jedná o jezírko koupací, nebo okrasné je zde již dostatek prostoru pro vytvoření regenerační zóny a pro vodní rostliny. Přesto i střední zahradní jezírka doporučujeme vybavit filtračním systémem, zejména tehdy vyžadujeme-li čistou vodu celou sezónu.

 

Velká zahradní jezírka nad 150 m2

Velká zahradní jezírka lze provozovat i bez filtrace, jejich samočisticí schopnost je již poměrně velká. Vždy však instalujeme čerpadlo, které umožní cirkulaci vody.Ať již plánujeme zahradní jezírko malé, či velké, vždy dbáme na hlavní zásady jako je přiměřenost rybí osádky, osázení jezírka vhodnými rostlinami a na základní principy fungování zahradních jezírek!

 

 

2) Zahradní jezírka dle využití rozdělujeme na:

  • Zahradní jezírka koupací
  • Zahradní jezírka okrasná
  • Zahradní jezírka kombinovaná

 

Koupací zahradní jezírka

Koupací jezírka budujeme se záměrem vytvořit místo ke koupání a plnohodnotnému plavání. Výhoda je že koupací jezírka jsou celoročně estetickým doplňkem zahrady a stejně jako bazén umožní koupaní a plavání. Koupací zahradní jezírka jsou obvykle vybavena žebříkem, nebo molem pro pohodlný přístup do jezírka. Koupací jezírko se samozřejmě obejde bez chloru a jiných chemických látek, které musíme dávkovat do bazénu, voda v koupacím jezírku je přesto čistá.

Koupací jezírka tvoří vždy koupací zóna a zóna regenerační. Poměr obou zón by měl být minimálně stejný, ideální koupací jezírka mají  2/3 plochy regenerační a 1/3 koupací. Pokud uvažujeme s koupací - plavací zónou jezírka o rozměrech 12 x 4 metry, což již umožní poměrně pohodlné plavání, mělo by mít celé koupací jezírko plochu 150 m2. Vždy platí, že čím je poměr regenerační zóny k zóně koupací menší, tím větší nároky musíme klást na filtraci jezírka.

 

Zahradní jezírka okrasná

Okrasná zahradní jezírka plní roli estetickou. Voda je součást našeho životního prostředí a voda v zahradě je jistě velmi atraktivní podívaná v každém ročním období. Zahradní jezírka, kaskády a zahradní potůčky vždy zahradu oživí a dodají jí neopakovatelné kouzlo. Okrasné zahradní jezírko můžeme doplnit potůčkem, systémem kaskád. Efektní je rovněž osvětlení pro zahradní jezírka, různé zahradní fontány a podobně.

 

Zahradní jezírka kombinovaná

Kombinované zahradní jezírka jsou vlastně okrasná zahradní jezírka, do kterých však je možný vstup a příležitostné osvěžení v horkých dnech.


Zahradní jezírka a řasy.

Řasy jsou pro mnohá zahradní jezírka problém.

Proč tomu tak je, co způsobuje nadměrný růst řas v jezírku a jak s řasami bojovat si přiblížíme v tomto článku.


Příčiny růstu řas v jezírku způsobuje nejčastěji přebytek živin, nebo světla.

 

Přebytek živin může být zaviněn:
1) Překrmováním ryb
2) nadměrným zarybněním jezírka
3) vnějšími vlivy (např. spadané listí)


Zahradní jezírka s chovem ryb.

Zahradní jezírka, zejména jezírka s chovem ryb jsou náchylná k problémům s řasami více, než okrasná zahradní jezírka bez ryb. Zdrojem přebytku živin v chovných jezírcích bývá jednak nespotřebované krmivo, které ryby nestačí sežrat, nebo také rybí výkaly. V první řadě, máme-li problém s řasami, vždy omezíme krmení ryb. Zahradní jezírka skýtají mnoho přirozené potravy, kterou ryby dokonale využívají. Umělé krmivo bychom měli používat jenom velice opatrně, opravdu tak, aby ryby vše co jim do jezírka dáme, spotřebovaly, nejlépe ještě než to dopadne na dno.

Pokud se domníváme, že krmíme zodpovědně a přiměřeně, může být problém také v přerybnění. Zahradní jezírka a jezírkové filtrace mají určitou filtrační kapacitu, které musíme přizpůsobit množství ryb v jezírku. Jednoduše řečeno, čím menší je jezírková filtrace, tím méně ryb v jezírku může plavat. Je-li jezírko přerybněné, filtrace a vodní rostliny nestačí odbourávat rybí výkaly a ve vodě dochází k nárůstu množství živin. Pamatujme, že pro zahradní jezírka by mělo platit pravidlo: 5.000 litrů vody = 1 metr rybí délky, pokud chováme Koi kapry, pak 5.000 litrů vody = 1 koi kapr.
Dalším problémem bývá znečištění, kterým trpí zejména zahradní jezírka nevhodně zkonstruovaná, nebo zahradní jezírka situovaná v blízkosti listnatých stromů.
Užitečným pomocníkem pro zahradní jezírka je dnová výpusť - gula a skimmer. Dnová výpusť - gula efektivně odstraňuje nečistoty ze dna jezírka a při správné konstrukci jezírka ani nedovolí kalu, aby se na dně usazoval a docházelo tak k tlení a hnilobným procesům. Skimmer zase slouží ke sběru nečistot z hladiny tak, že do sběrného koše, který je součástí skimmeru zachytává nečistoty, například listí, padající do jezírka z okolí.

 

Nadbytek světla dopadajícího na hladinu jezírka je další častou příčinou problémů s řasami. Nadbytek světla, tedy slunečního záření má kořeny již při plánování a stavbě jezírka. Nejjednodušší a zároveň nejúčinnější způsob jak zahradní jezírka dodatečně zastínit představují plovoucí vodní rostliny. Plovoucí rostliny zastíní hladinu poměrně rychle a spolehlivě, poněkud problematické je se jich zbavit. Volíme proto raději vodní rostliny, které příliš neexpandují.

 

Přípravky proti řasám.

Přípravky proti řasám můžeme rozdělit na přípravky s okamžitým účinkem a přípravky preventivní. Přípravky proti řasám s okamžitou účinností použijeme pouze v případě silné invaze řas, způsobené například nějakou nehodou. Tyto přípravky proti řasám neodstraní příčinu vzniku řas, pouze potlačí akutní problém.
Preventivní přípravky proti řasám jsou naopak vynikajícím pomocníkem pro zahradní jezírka a jejich aplikaci můžeme jenom doporučit. Mezi preventivní přípravky proti řasám doporučujeme například Oase AquaHumin (přírodní rašelina, vynikající prevence vzniku řas s celkovým pozitivním účinkem na zahradní jezírka), nebo Oase Phosless (přírodní granulát, který na sebe váže fosfáty, fosfáty bývají nejčastějším viníkem růstu řas v jezírku).

Přípravky proti řasám, které považujeme za účinné a které sami používáme, můžete zakpoupit v našem internetovém obchodě ZDE.


Koupací jezírka a vláknitá řasa.

Koupací jezírko je biotop závislý, mimo jiné, na vnějších vlivech, které musíme předpokládat, leč samozřejmě je neumíme je ovlivnit. Koupací jezírko, či okrasné zahradní jezírko představuje přírodní biotop, ve kterém, pokud je všechno v pořádku, funguje biologická rovnováha, neboli působení vlivů uvnitř jezírka je v rovnováze. V rovnovážném stavu je voda v jezírku čistá, průhledná, bez sinic, řas, bez zápachu a zákalu. Pak dojde, například k sezónnímu zintenzivnění slunečního svitu a teploty vody, čímž se rovnováha jezírka naruší, výsledkem takového narušení rovnováhy je výskyt zákalů, řas apod. Biologickou rovnováhu jezírka pomáhá, zcela zásadním způsobem, udržovat jezírková filtrace. Vhodně zvolaná jezírková filtrace však také dokáže minimalizovat dopady vnějších vlivů na koupací jezírko, například tak, že se projeví třeba pouze zvýšeným výskytem vláknité řasy, která je poměrně snadno zlikvidovatelná.

 

Koupací jezírko je živý biotop a nikdo na světě nedokáže zajistit, že se v něm čas od času nevyskytnou například řasy (stejně jako v bazénu, s chemicky upravenou mrtvou vodou, dochází k výskytu řas a zákalů, které se musí dodatečně řešit). Dokonale funkční jezírková filtrace musí zajistit viditelnost na dno jezírka po většinu sezóny, bohužel s působením vnějších vlivů si však zcela neporadí žádná filtrace.

 

Ideální je ihned v zárodku, když zjistíte výskyt vláknité řasy, zareagovat poměrně neinvazivním způsobem, použitím vhodného algicidního prostředku a doplněním bakterií. Pokud však již dojde k masivnímu rozšíření v celém jezírku, je potřeba nejprve mechanického zásahu a odstranění co největšího množství řasy ručně.

 

Miroslav Štegl

www.jezirkanaklic.cz

 


Zahradní jezírka - stavba.

Stavba zahradního jezírka - zahradní jezírka na klíč.

Stavba jezírka již dnes není problém jako dříve, kdy byl zájemce o zahradní jezírko odkázán pouze na své síly. I u nás již existuje řada firem, které se zabývají stavbou zahradních a koupacích jezírek. Jako doplňkovou činnost nabízejí stavbu jezírek i některé zahradnické firmy, které se jinak věnují především realizaci zahrad, ale také řada specializovaných firem, pro něž jsou zahradní jezírka denním chlebem a mají se stavbou jezírek bohaté zkušenosti.

 

Firmy, které realizují zahradní jezírka nabízejí rozdílnou kvalitu služeb a přirozeně také rozdílné ceny. Jak si vybrat kvalitní realizační firmu za rozumnou cenu?

 

Rozhodnete-li se zadat stavbu zahradního jezírka firmě, vybírejte pečlivě, špatně odvedená práce se v budoucnosti mnohonásobně prodraží a náklady na revitalizaci špatně zbudovaného jezírka se mohou přiblížit ceně jezírka nového! Vždy je lepší důvěřovat specializované firmě, která má se stavbou zahradních jezírek zkušenosti. 

 

Důležité při výběru realizační firmy jsou reference, ale i personální a strojní zázemí. Mnohé napoví také první kontakt. Firma se stálými zaměstnanci a zázemím skýtá jistě větší záruku než živnostník s jedním autem a najatými brigádníky.

 

Seriózní realizační firma by měla předložit zákazníkovi podrobnou nabídku s výčtem všech použitých materálů a navrhnout grafické řešení (studii, počítačovou vizualizaci, projekt).

 

Většina firem, které nabízejí zahradní jezírka na klíč, zajišťuje také jednotlivé dílčí práce při stavbě jezírka, jako je pokládka fólie pro zahradní jezírka, instalace jezírkové filtrace, nebo zapojení zahradní fontány.


zahradní jezírka a živočichové

zahradní jezírka a rostliny

jezírko v noci

Zahradní jezírka svépomocí

Zahradní jezírka tvoří přírodní biotop. Udržení bezproblémové funkce takového biotopu vyžaduje jisté znalosti a zkušenosti. Nemáte-li potřebné znalosti, zkušenosti, nebo čas a přesto by jste měli rádi zahradní jezírko, nebo koupací jezírko na Vaší zahradě? Jsme tady pro vás - realizujeme zahradní jezírka na klíč! Pokud se však rozhodnote pro realizaci jezírka svépomocí, pokusíme se Vám v sérii článků poradit.
 
Stavitel zahradního jezírka musí být manuálně zručný, ale musí být také vybaven teoretickými znalostmi. Pro správné fungování jezírka je totiž bezpodmínečně nutné dodržovat některé zásady, jako je minimální hloubka jezírka, tvar dna, výběr vodních rostlin, které vodu čistí a zbavují dusičnanů, důležité je správné položení a kvalita fólie pro zahradní jezírka, odborná instalace jezírkové filtrace atd. Při nedodržení některých základních pravidel se budou v jezírku množit řasy a látky toxické pro ryby, jezírko bude zanedlouho vypadat jako brčál se zelenou zapáchající vodou plnou řas. Navíc náklady na revitalizaci špatně založeného jezírka jsou mnohdy vyšší než náklady na stavbu jezírka nového.
 
Stavbu zahradního jezírka krok za krokem Vám přiblíží série následujících článků.
  1. Účel jezírka (zahradní jezírka mohou být koupací, okrasná, nebo kombinovaná)
  2. Zahradní jezírka - plánování tvaru, rozměrů a umístění v zahradě.
  3. Zahradní jezírka - přípravné práce a výkop
  4. Volba jezírkové filtrace a čerpadla pro zahradní jezírka
  5. Zahradní jezírka - výpočty spotřeby podsypového písku, jezírkové fólie, substrátu a kamene
  6. Technika pro zahradní jezírka. Filtrace, čerpadla, osvětlení, fontány, vzduchování.
  7. Péče o zahradní jezírko.
  8. Vodní rostliny pro zahradní jezírka, výběr, sázení a hnojení rostlin.

Zahradní jezírka - plánování tvaru, rozměrů a umístění v zahradě.

Výběr místa pro zahradní jezírko.

Chcete-li se z Vašeho zahradního jezírka těšit co nejvíce, umístěte jej blízko domu, ideální je místo bez listnatých stromů a opadavých keřů.  Listí, které na podzim napadá do jezírka se ve vodě rozkládá a tvoří  organický odpad, který vážným způsobem narušuje biologickou rovnováhu jezírka. Zahradní jezírka jsou pak ohrožena přemnožením řas pro které jsou organické nečistoty nejlepším zdrojem živin.
 
Pokud nám situace neumožní vyhnout se listnatým stromům v bezprostřední blízkosti zahradního jezírka, je potřeba počítat s tím, že bude poněkud náročnější jeho údržba jezírka a péče o něj. Napadané listí je potřeba z jezírka ručně odstraňovat pomocí speciálního podběráku. Je také potřeba  vhodně dimenzovat filtraci, aby odolávala většímu množství organických nečistot. Na jaře a v létě nám pomůže skimmer, který sbírá spadané listí z hladiny jezírka,  na podzim je ideální zahradní jezírko zakrýt sítí, která brání listí dopadat na hladinu.
 
Také silné kořeny stromů a rákosí mohou způsobit potíže a poškození fólie pro zahradní jezírka.
 

Ověřte kollik slunečního svitu bude do jezírka dopadat. Ideální je poukud sluneční paprsky dopadají na hladinu jezírka přibližně 8 hodin denně. Málo přímého slunečního svitu, brání rozvoji vodních rostlin, zatímco příliš mnoho slunce může způsobovat přehřívání vody v zahradním jezírku a přemnožení řas.

 

Čím lépe zvolíme umístění jezírka v zahradě, tím více v budoucnosti ušetříme za filtraci a různé přípraky proti řasám!

 

Rozměry a tvar jezírka.

Velká zahradní jezírka mají lepší samočistící schopnosti a voda v nich se méně kazí. Je to stejné jako v přírodě, víme že malý rybníček bývá často brčálově zelený díky přemnoženým řasám, ale velké přehrady a rybníky bývají výrazně odolnější a nedochází v nich k tak výrazným výkyvům kvality vody. Pokud jsme limitováni velikostí zahrady, vytvořme jezírko alespoň co nejhlubší.

Zahradní jezírka z jezírkové fólie mohou mít jakýkoliv tvar, snažíme se, ale aby v jezírku nebyly mrtvé místa, kde by voda stála a kazila se. Prosté tvary, bez různých výběžků jsou pro zahradní jezírko nejvhodnější.


Nové přípravky proti řasám v zahradním jezírku.

Testovali jsme přípravky proti řasám českého výrobce M+H, Míča a Harašta s.r.o. Vzhledem k dosaženým výsledkům, které jsou srovnatelné, nebo dokonce lepší, než u výrobků konkurenčních, jsme je sami začali používat a nyní bychom je chtěli představit i Vám.

 

S řasami v zahradním jezírku se jistě již setkal každý z nás. Ve většině případů si, ve správně založeném a fungujícím biotopu, poradí příroda, dříve či později, sama. Pokud nechceme čekat, nebo je řasy v jezírku více než jsme ochotni tolerovat, přichází na řadu přípravky proti řasám. Vyzkoušeli jsme přípravky proti řasám českého výrobce M+H, Míča a Harašta s.r.o.. 

 

Jak vybereme vhodný přípravek na vodní řasy?

Nejprve se pokusíme zjistit příčinu přemnožení řas v jezírku. Ty bývají většinou dvě: přemíra živin ve vodě, nebo příliš světla.

 

Přemíru živin v jezírku mají na svědomí organické nečistoty, jejichž původem bývají zejména:
1) rybí výkaly (při nepřiměřeně velkém počtu ryb)

2) rozklad nespotřebovaného krmiva (překrmování ryb)

3) napadané listí, nebo uhynulé části rostlin, případně jiné vnější nečistoty

 

Příliš světla (málo stínu) dopadajícího na hladinu zahradního jezírka způsobuje, krom přímé podpory růstu řas, také oteplování vody. Čím je voda teplejší, tím rychleji pak dochází k rozkladu a tlení organických nečistot.

 

Identifikujeme-li pravděpodobnou příčinu přemnožení řasy v jezírku, přistoupíme k jejímu odstranění či eliminaci, například omezením rybí osádky, snížením množství krmení, nebo zastíněním hladiny plovoucími vodními rostlinami. Tato preventivní opatření jsou nezbytná, chceme-li udržet vyvážený a fungující ekosystém! Vyvážený ekosystém pomohou výrazně udržet také dostatečně dimenzovaná jezírková filtrace, UV lampa, skimmer a samozřejmě také vodní rostliny.

 

Přípravky proti vodním řasám pro zahradní jezírka jsou dvojího druhu. Buď se jedná o přípravky, které mají okamžitě a jednorázově odstranit vodní řasy, nebo přípravky s dlouhodobým účinkem, které mají vliv především preventivní.

 

 

Přípravky proti řasám vhodné pro zahradní i koupací jezírka.

 

Zelená, vláknitá řasa, bahno, spadané listí, uhynulé zbytky rostlin.

Okamžitou likvidaci zelené, vláknité řasy v jezírku zajistí přípravek "Na řasy kontakt" - působí takřka okamžitě, během několika málo minut vynese řasy i jiné nečistoty na hladinu odkud je pohodlně odstraníme podběrákem, nebo skimmerem. Jednoduše přípravek nasypte na místa, kde se vyskytují řasy, bahno, spadané listí.

  

Zelená, zakalená voda.

Tento problém spolehlivě vyřeší "Vodnář vločka jezírka". Tento přípravek spolehlivě a efektivně zlikviduje zelený zákal způsobený jednobuněčnými řasami a sinicemi. Přípravek se ve vodě rozkládá a vznikající látky na sebe nabalují jemné částečky nečistot, vznikají větší vločky, které lze snadno odstranit podběrákem, vysavačem, nebo skimmerem.

 

Dlouhodobé řešení problémů s vlaknitou řasou.

Vynikajících výsledků dosáhnete aplikací "Vodnář na řasy systém". Tento přípravek definitivně a nevratně blokuje fotosyntézu řas a tím je efektivně a dlouhodobě likviduje.

 

Slizský povrch fólie, nebo schůdků.

Přípravek "Guanicid" je zejména vhodný pro koupací jezírka. Likviduje slizský povrch na jezírkové fólii, nebo například na schodech jezírka.

 

Přípravky preventivní a startovací.

 

Nově založená zahradní a koupací jezírka. Jezírka na jaře.


"Baenzy start" obsahuje přírodní bakterie, nezbytně nutné pro všechna zahradní okrasná i koupací jezírka. Tyto užitečné bakterie, které se vyskytují ve všech přírodních i umělých vodních nádržích a tocích, se usadí ve filtraci, v kačírku, kde se rozmnoží a zásadním způsobem ovlivňují čistotu vody v jezírcích.

 

 

 


Fólie pro zahradní jezírka

Zahradní jezírka svépomocí - výběr fólie.

 

Fólie pro zahradní jezírka.

Fólie je dnes nejběžnější materiál pro stavbu zahradního jezírka. Plastová jezírka, která lze na trhu zakoupit jsou limitována svými rozměry (jsou k dispozici zpravidla pouze do objemu 1.000litrů, což v podstatě neumožňuje celoroční chov ryb), betonová zahradní jezírka jsou z technologického hlediska zastaralá a drahá. Ideální je tedy použití kvalitní fólie, odolné vůči UV záření a mechanickému poškození. Výběru vhodné fólie pro zahradní jezírka doporučujeme věnovat obzvlášťe velkou pozornost. Vyměnit po roce nekvalitní filtr, nebo čerpadlo není až tak značný problém, o výměně fólie se to však rozhodně říci nedá! Fólie pro zahradní jezírka musí splňovat řadu kritérií, tak aby odolala povětrnostním vlivům, výkyvům teplot a ultrafialovým paprskům. Fólie musí být zároveň pružná aby měla dostatečnou schopnost se roztahovat a tedy svou pružností reagovat na eventuelní nerovnosti. Nekvalitní fóĺie po krátkém čase vlivem slunečního záření zkřehnou a začnou se lámat, jsou náchylné k protržení a mechanickému poškození, nebo jsou toxické pro ryby. Při výběru fólie pro zahradní jezírka se rozhodně vyplatí zaměřit na kvalitu.

 

PVC fólie pro zahradní jezírka je relativně levná, je běžně dostupná v tloušťkách od 0,5 mm do 1,5 mm. Průměrná životnost fólie pohybuje okolo 10-15 let. Nevýhodou je, že PVC fólie je málo poddajná a je proto nezbytné jisté dovednosti při její pokládce. PVC fóile obsahuje až 50 jedovatých ftalátů. Kvalitní realizační firmy již dnes PVC fólie nepoužívají.
EPDM fólie pro zahradní jezírka je velmi pružná a elastická. Tato fólie je dražší než PVC fólie, ale její životnost je minimálně 40 let. Nejběžnější tloušťka EPDM fólie pro zahradní jezírka se pohybuje kolem 1mm. takto silná fólie je natolik pevná, že je vhodná pro nádrže hluboké až 10 metrů.  Průtažnost EPDM fólie dosahuje přes 300 %. Výhodnost této vlastnosti poznáte hned při instalaci, kdy fólie snadno kopíruje povrch. Navíc si EPDM fólie uchovává pružnost při teplotách do -60 °C. EPDM fólie je, na rozdíl od PVC fólie, neškodná vůči životnímu prostředí a je vhodná i pro vodní živočichy a rostliny. Nutno dodat, že ani postupem času EPDM fólie neztrácí své fyzikální vlastnosti a neunikají z ní žádné škodlivé chemické látky.

 

Geotextílie.

Geotextílie se vkládá pod fólii pro zahradní jezírka. Chrání fólii před prorůstáním kořenů a zabraňuje před proražením a mechanickým poškozením v důsledku tlaku vody na podloží jezírka. U jezírek se strmějšími břehy je vhodné zdvojení či ztrojení geotextilie v zámrzné hloubce vody. Kvalitní geotextilie vhodná pro zahradní jezírka má 300g/m2.


Přílohy

Výběr filtrace pro zahradní jezírka

Filtrace pro zahradní jezírka.

 

U jezírkové filtrace je podstatný zejména objem filtračních médií ve kterých žijí filtrační bakterie (čím větší filtr, tím více bakterií a tím pádem čistší voda v zahradním jezírku). Zákal vody a přemnožení řas způsobuje většinou nadmíra organického znečištění vody v jezírku (nespotřebované zbytky krmiv, výkaly ryb, tlející uhynulé části rostlin, listí atd.). Tyto organické nečistoty odstraňují z vody jednak vodní rostliny, které je potřebují ke svému růstu, především ale nitrifikační - filtrační bakterie. „Užitečné“ tzv. nitrifikační bakterie žijí běžně na stěnách jezírek, na kamenech i listech vodních rostlin a pomáhají udržovat ekosystém jezírka v rovnováze.


Dochází-li přesto k zákalům vody, či přemnožení řas, je potřeba zvětšit množství vodních rostlin a filtračních bakterií v zahradním jezírku. Ideální řešení je cca na 2/3 plochy jezírka vytvořit mělčinu a osadit ji vodními rostlinami, které mají vysokou čistící schopnost a zároveň jsou ideálním místem pro osídlení bakteriemi. V praxi je však přesto velmi často nezbytné použití dodatečné jezírkové filtrace, která zajistí dodatečnou plochu pro osídlení bakterií. Zahradní jezírka mají totiž většinou příliš malý objem než, aby byla schopna udržet přirozenou rovnováhu jak to známe z přírodních nádrží. Přírodní nádrže jsou většinou hlubší (voda se v létě tolik nepřehřívá), žije zde menší počet ryb v poměru k objemu vody a navíc ryby nejsou dokrmovány umělým krmivem. Veškeré tyto aspekty, vedou zpravidla k nutnosti použít u zahradních a koupacích jezírek filtrační systém.

 

Filtrace pro zahradní jezírka lze zakoupit v hobby marketech, případně u odborných firem. Při výběru jezírkové filtrace si dáváme pozor na levné malé filtry, které nabízejí právě hobbymarkety, nebo různé e-shopy. Princip filtrace pro zahradní jezírka je totiž stejný u všech filtrů na trhu. V jezírkové filtraci jsou tzv. filtrační média, porézní hmoty s velkou plochou na kterých se usadí "filtrační" bakterie, které čistí vodu. Vždy tedy potřebujeme filtr co největším objemem. Pozor také na údaje výrobce o kapacitě filtru. Výrobce vždy uvádí velikost ideálního jezírka pro daný typ filtrace (jezírka s dostatečnou regenerační zónou do kterého nepadá žádné listí, má ideální hloubku a cirkulaci vody, jezírko v němž žije "přiměřené" množství ryb, které nejsou krmeny a pod.) Reálná situace je však téměř vždy jiná. Zásadně a vždy proto berme s velkou rezervou údaje výrobce o možnostech filtrace a řídíme se spíše selským rozumem, případně se poradíme s odborníkem, který posoudí naši konkrétní situaci. Filtrace velikosti kbelíku je vhodná pro opravdu miniaturní zahradní jezírka, spíše však pro akvária. Jezírko s plochou například 5x5 metrů bude potřebovat filtraci s objemem vany, nebo spíše ještě větší...

 

Výrobci filtrů pro zahradní jezírka.

Kvalitní výrobce prodává jezírkové filtrace, které jsou ověřené a vyzkoušené, filtrace ke kterým je dostatek náhradních dílů a náhradních filtračních médií. Pro neznámé výrobky neseženete za pár sezón náhradní díly ani firmu, která by jim zajišťovala servis. Kvalitní technika od kvalitního výrobce má pochopitelně vyšší pořizovací náklady, ale jistě má také vyšší životnost a nižší spotřebu energie.

 

Po mnoha letech experimentů a testování různých filtrací, doporučujeme svým zákazníkům jezírkové filtrace Oase, stejně jako čerpadla, UV lampy a další techniku Oase. Jezírkové filtrace Oase považujeme za účinné řešení pro zahradní i koupací jezírka všech velikostí, které předčí konkurenční výrobky svým výkonem, životností i energetickou úsporností.


jezírko v zimě

Oase - vše pro zahradní a koupací jezírka.

Společnost OASE je evropský leader v oblasti produktů pro zahradní a koupací jezírka.

 

Oase, logo.Disponuje mezinárodní distribuční sítí ve více než 95 zemích. Produkty Oase charakterizuje především nekompromisní kvalita, mimořádně nízká spotřeba elektrické energie a bezproblémový servis. Jezírkové filtrace, čerpadla, ale i další technika pro zahradní jezírka je před uvedením na trh důkladně testována v inovačním centru Oase v Německu. Není proto překvapením, že výrobky Oase pravidelně vítězí v nezávislých srovnávacích testech, které provádí odborné časopisy.

 

Kromě techniky, ale Oase nabízí také zahradní dekorace, množství pomůcek pro sázení a pěstování vodních rostlin, ale také přípravky proti řasám a na úpravu vody.

 

Jedinečnost koncepce produktů Oase spočívá v dokonalé souhře všech komponent. Všechny produkty mají nejenom dlouhou životnost a vysokou spolehlivost, ale vyznačují se také jednoduchou obsluhou a jsou vzájemně kompatibilní. Samozřejmostí je kompletní technická dokumentace a bezproblémová dostupnost náhradních dílů.


Fountain Technology Oase nejenom pro zahradní jezírka.


Již po staletí jsou vodní prvky a hry oblíbenou součástí zahradní architektury. Oase Fountain Technology skýtá nepřeberný počet možností jak sloučit nejrůznější vodní efekty do jednoho systému za podpory strhujících světelných a hudebních efektů. Kreativitě se zde, díky rozsáhlého know-how Oase, žádné meze nekladou. Nezáleží na tom, zda se jedná o jednotlivé menší fontánky pro zahradní jezírka, nebo rozsáhlé systémy vysoké až 150 metrů.

Musical Fountains v Jakartě.


Již více než 50 let prosazuje firma OASE zásadu prodávat pouze produkty, které jsou technicky vyspělé, mnohonásobně testované a vyrobené podle přísných kvalitativních kritérií.

 

Oase je synonymem pro maximální nároky na kvalitu.


Oase sází vše na neustálý vývoj a inovaci produktů vykazujících maximální spolehlivost, dlouhou životnost a prvotřídní kvalitu. Výrobní řetězec Oase funguje spolehlivě, jelikož vše vzniká ve vlastní režii, od analýzy, přes koncepci až po testování a realizaci konečného produktu. Nepřetržitá kontrola výroby a v průběhu let neustále zdokonalovaný systém řízení kvality, zaručují spokojenost zákazníků po celém světě

 

Oase pomáhá při uchovávání biologické rovnováhy.


Sounáležitost s přírodou se projevuje nejen u nové generace EC motorů, které šetří přibližně 40 % spotřeby elektrické energie. Nová, inteligentní řídicí technika je přizpůsobena biorytmu jezírka, což šetří dalších až 20 % elektrické energie. Zvlášť šetrné zacházení s přírodními zdroji je možné také díky energeticky efektivním produktům Oase napájených solární energií.
Oase klade zvláštní důraz na maximální nezávadnost pro životní prostředí.

 

Historie společnosti Oase v datech:
2009 Otevření inovačního centra Oase..
2008 Založení firmy Oase Middle East, Dubai.
2007 Založení pobočky v Turecku.
2006 Oase získává novou image. Oase - Living Water
2005 Založení výrobního závodu v Číně.
2004 Založení designového centra pro Fountain Technology v Singapuru.
2002 Převzetí firmou Electra Partners (dnes Cognetas).
2001 Vstup na trh východní Evropy.
2000 Expanze do Asie. Založení pobočky v Singapuru.
1993 Založení poboček ve Francii a Velké Británii.
1991 První zahraniční pobočka v Belgii.
1966 Vývoj čerpadel pro fontánky a podvodní čerpadla.
1960 Vývoj různých čerpadel pro zemědělskou techniku.
1949 Firma založena jako opravárenská dílna pro zemědělské stroje


Příběh rodiny Matásků - stavba jezírka, část 1.

Otiskujeme úsměvný příběh - povídku, kterou nám zaslal náš, snad spokojený, zákazník, Matěj Matásek.

 

Jak jsme stavěli zahradní jezírko - část 1.

 

Rozhodl jsem se podat zasvěcené svědectví zúčastněného pozorovatele stavby zahradního jezírka. Jako syn zapáleného stavitele jsem se na realizaci jezírka podílel, jako levná pracovní síla, takříkajíc v první linii. A zážitek to byl nebývale intenzivní.

Začalo to, jak jinak, tím, že si zahradní jezírko pořídil náš soused. Bylo to malé jezírko, určené nikoli ke koupání, ale pouze pro zkrášlení a oživení jeho zahrady. Můj otec ho chodil obdivovat s těžce skrývanou závistí. Věděl jsem, že když sousedovo zahradní jezírko spatřil, byla to láska na první pohled. Myslím, že i maminka se ve skrytu duše obávala, že nás otec všechny opustí a začne žít v sousedově jezírku. Leč můj otec je muž činu a rozhodně ne zbabělec, takže se k problému postavil chlapsky čelem.
"K něčemu jsem se rozhodl," spustil otec u večeře tónem tak vážným, jak se sluší, aby nikdo nezůstal na pochybách, že jde o rozhodnutí celosvětového, ne-li vesmírného významu. "Postavíme si zahradní jezírko." Nikoho z rodiny nápad na stavbu zahradního jezírka vyloženě nenadchnul. Nejméně ze všech mě, protože jsem věděl, že jako hlavní pracovní nástroj budu použit právě já. Otec se však naším nedostatkem zápalu nedal zviklat a v následujících deseti minutách nám vysvětlil, proč je zahradní jezírko pro naši zahradu věc zcela zásadní a veskrze nezbytná. Dále jsme se dozvěděli, že zahradní jezírka jsou fenomén, bez kterého se v dnešní době existovat prostě nedá a vůbec kdyby měli v Řecku více zahradních jezírek, tak by jim dnes určitě nehrozil bankrot. Navíc jsem prý málo na vzduchu, takže mi nějaká venkovní činnost jen prospěje a věří, že se stavby jezírka zhostím radostně a s písní na rtech. To všechno samozřejmě bez nároku na honorář, protože ze zahradního jezírka budeme mít radost všichni, zahrada je totiž přece nás všech.
"A teď pozor!" zamával nadšeně rukama otec, na znamení, že to nejlepší teprve přijde. "Naše jezírko nebude obyčejné okrasné jezírko, jako ta sousedovic kaluž! My si totiž..." udělal dramatickou pauzu a vesele zamrkal "my totiž budeme mít koupací jezírko!" Dokončil triumfálně a k dokonalému efektu chyběl pouze ohňostroj. Jeho nadšení působilo nakažlivě na všechny kromě mě. Zahradní jezírka mě nijak neurážejí, ale úloha moderního nevolníka se mi ani trochu nezamlouvala. Otec si všiml mého skeptického pohledu a výhružně se zamračil, jestli k tomu snad chci něco dodat. Nechtěl jsem.
Stavba jezírka měla započít příští víkend. Byl jsem vzbuzen v nelidských 7 hodin ráno a otec mi slavnostně předal nové montérky a gumáky. Toho dne bylo třeba vykopat pro jezírko jámu. Zahradní jezírka mohou být různě hluboká a otec nařídil kopat do dvou metrů. Můj dotaz, zdali chce snad kopat místo jezírka studnu, byl označen za hloupý a bylo mi porazeno, abych se příště podobných otázek zdržel. Do úlohy novodobého drába se vžil překvapivě rychle.
Do oběda se nám podařilo vykopat zhruba půl metru hlubokou jámu a bylo vidět, že je otec na hranici zhroucení. Řekl bych, že zvažoval, jestli mu přece jen namísto jezírka nestačí mělké brouzdaliště. Nesměle jsem nadhodil, jestli se ke stavbě zahradních jezírek nepoužívá bagr, ale odpovědí mi byl pouze výchovný pohlavek. Asi jsem se při kopání jezírka netvářil dostatečně radostně.
Do večeře se nám jezírko za vypětí všech sil podařilo rozšířit odhadem o metr. Zběžně jsem vypočítal, že by vykopání jámy na celé jezírko, které otec naprojektoval na pět metrů v průměru a dva do hloubky, trvalo zhruba půl roku. Otce jsem se tím neodvážil zatěžovat, protože se nacházel ve značně depresivním rozpoložení, ve kterém byl dost nestabilní.
Když u večeře nabíral třesoucí se rukou polévku, tvářil se nekonečně nešťastně. Pravděpodobně čekal, že budeme už během zítřka sázet vodní rostliny a pozítří lovit kapry a sázet kolem jezírka plastové trpaslíky. Zahradní jezírko mu toho dne zasadilo zákeřnou ránu přímo na solar. Pak ale náhle ožil: "Zavoláme si na to bagr!" prohlásil vítězoslavně a šťastně zdvihl ruce k nebi, jakoby ten nápad pocházel odtamtud. Nálada se mu zlepšila do té míry, že byl otevřen diskuzi a podařilo se mi usmlouvat rozměry jezírka na metr a půl do hloubky a tři metry na šířku.
Nikdy bych nevěřil, že může někdo dobrovolně vstávat tak brzo, ale bagr začal kopat už v šest hodin ráno. Otec pobíhal kolem, důležitě mával rukama a pokoušel se ho zmateně korigovat. Bagr kopal jezírko s překvapivou elegancí a během chvíle už si to s pocitem dobře vykonané práce drnčel zpátky tam, kam bagry obvykle po práci jezdívají. Otec postával na kraji rozkopaného jezírka s výrazem vojevůdce po vítězné bitvě, takže nezasvěcený pozorovatel musel mít pocit, že jezírko vykopal vlastníma rukama mezi snídaní a dopolední svačinou.
Ani po vykopání samotné jámy jezírka nebylo zdaleka vyhráno. Na řadu přišlo vystlání povrchu jámy pískem. Po kopání kamenité zeminy bylo házení příjemně poddajného písku téměř radostí. I tak jsme se ale řádně zapotili. Stavět si takhle po svém zahradní jezírko je prostě práce pro správné chlapy. A tak jsem obkládal stěny a dno jezírka pískem, zatímco tatík za těžkého funění statečně pendloval sem a tam s kolečkama plnýma písku. Účel tohoto konání mi zpočátku nebyl vůbec jasný, nicméně jsem se jako správný "podržtaška" raději na nic neptal. S vysvětlením přišel kupodivu sám, dobře naladěný a nebývale vstřícný, táta: "Dělá se to tak proto, aby se fólie pro zahradní jezírka, která se pokládá na dno, nepoškodila ostrými kameny a nezpůsobila únik vody." Oslnil mě svou bezbřehou moudrostí otec a tvářil se přitom pohledem, který jasně říkal, že starověcí stavitelé pyramid, by se s jeho geniálním projektem zahradního jezírka mohli jen stěží měřit.
Po důkladném vystlání jezírka pískem jsme dotáhli z garáže bílou vatovitou plachtu, které se, jak jsem byl poučen, říká po stavitelsku geotextilie. Bílou geotextilií jsme tedy pečlivě vyložili stěny a dno celého jezírka, takže připomínalo více než cokoli jiného gigantickou vanu. Říkal jsem si, že už bychom tam teda mohli konečně napustit tu vodu a jít domů. Leč zahradní jezírka jsou systémy komplexní a propracované a to nejhorší nás teprve čekalo.
Otec zavelel, že se bude pokládat černá, jezírková fólie. Pokud jste nikdy zahradní jezírko nestavěli, tak vězte, že jezírková fólie, kterou se zahradní jezírka vyplňují, je neuvěřitelně těžká. A to tak těžká, že abychom ji k jezírku vůbec dopravili, museli jsme si na pomoc pozvat sousedy. Každá ruka se nám hodila. Otec se rozhodl, že je třeba, aby práci někdo organizoval, a když bylo dobrovolníků víc než dost, ujal se toho úkolu sám. Zaujal strategicky výhodnou pozici několik kroků před námi, kteří jsme nesli několika set kilovou fólii. Zatímco já jsem se s narychlo svolanou kompanyjí lopotil jako opravdický otrok, on zuřivě máchal rukama jako nějaký šílený dirigent a snažil se nás směrovat k jezírku. "Doleváááá! Rovně! Bacha schody!" křičel hystericky, jako středověký generál svolávající vojíny na poslední steč. Nikdo si ho nevšímal, protože měl každý dost práce se svým dílem přetěžké plachty a všichni si uvědomovali, že stačí jedna chyba a skončíme navždy pohřbení pod příznačně černou gumovou pokrývkou. Nebylo to naposledy, co jsem všechny zahradní jezírka světa navěky proklel.
Když jsme se po nějakých deseti minutách konečně dostali k zahradnímu jezírku, nařídil otec krátkou přestávku. Jeho brigáda sebou vděčně plácla do trávy a vychutnávala chvíle před posledním náporem. Po krátkém odpočinku můj fanatický tatík pravil, že odpočinku bylo dost a je na čase dát se znovu do práce. Není třeba říkat, že morálka jeho družstva byla pramalá. Neměl jsem zdání, jak sneseme fólii do jámy jezírka, a moje obavy byly oprávněné.
Nejtěžší místo jsem dostal, jak jinak, já. Bylo mi vysvětleno, že jsem tu nejmladší a vůbec ať neremcám, že mám být rád, že mě zahradní jezírko vůbec nechali stavět. Rozhodl jsem se, že ten večer emigruju do západního Německa, ale ještě předtím si seženu dynamit a vyhodím jezírko do vzduchu. Napadlo mě, že vyhazovat do vzduchu jámu, nedává přílišný smysl, ale jako akt vzpoury by to mělo fungovat spolehlivě. A možná si pak v kráteru postaví tata místo zahradního jezírka veřejné koupaliště.
Zaujal jsem tedy odevzdaně předepsanou pozici na samém okraji jezírka. Ostatní fólii s hekáním zvedli a já se v dřepu přišoural pod ní, takže jsem měl hlavní váhu na zádech. Začal nebezpečný sestup do hlubin jezírka. Hrany jezírka se nám sesouvaly pod nohama a cesta po terasovitých výstupcích byla krajně nesnadná, přičemž moje úloha byla ze všech nejtěžší, protože jsem postupoval v podřepu. Nakonec se nám to nějakým způsobem podařilo a jezírková fólie byla na místě dle otcových představ. Za svou hrdinskou práci jsem byl pochválen před nastoupenou jednotkou a nastartovanou tatrovkou a dostal jsem čestný řád zahradního jezírka. Rozhodl jsem se, že chci pořád emigrovat, ale dynamitu použiju míň.
Pokračování příště…


kontaktní informace - jezírka

 

 

články

Jaký je rozdíl mezi bazénem a koupacím jezírkem?

Úprava vody: chemie versus biologie Bazény využívají výhradně chemické metody úpravy vody. Nejčastěji jde o ...

Odzimování jezírka, aneb zahradní jezírko na jaře.

Jaro je tady a je na čase spustit jezírkovou filtraci a připravit zahradní jezírko na sezónu. Nejdůležitější, co ...

Jak připravíme zahradní jezírko na zimu?

Zahradní, ale samozřejmě také koupací jezírka vyžadují před zimou naši pozornost. Zazimování jezírka můžeme svěřit ...
zahradni-jezirko-zima2

Proč jsou Pure Pond Bomb nejúčinnější jezírkové bakterie na trhu?

Pure Pond Bomb jsou živé, tzv. „užitečné“, jezírkové bakterie, které zajistí rychlou a dlouhodobou ...
Pure-Pond-BOMB-23

Koupací jezírko a jeho cena.

Kolik stojí koupací jezírko a na čem jeho cena závisí? Jaké máme nároky na koupací jezírko a co od něj ...
koupaci_jezirko_stavba_2

Ekologická koupací jezírka, koupací biotopy.

Dovolená je nejčastěji spojena s cestou k moři, přehradě, nebo rybníku. Dopřát si požitek z koupání však můžeme i ...
koupaci-jezirka-Oase450

Plánování a stavba jezírka.

Plánování jezírka, aneb co si musíme rozmyslet nejdříve?   Nejdříve je třeba si ujasnit si, jaké jezírko ...