Stavba jezírka - část 1.

Chcete se na vaší zahradě cítit ještě příjemněji? Postavte si zahradní jezírko!

Zahradní jezírka, ale samozřejmě také koupací jezírka a vodní prvek v zahradě obecně, neplní pouze estetickou úlohu, i když mnoho majitelů jezírka se pro stavbu rozhodlo právě pro osobitou krásu vodní plochy. Zahradní jezírka jsou však především samostatné ekosystémy, které zahradě dodají zcela novou dimenzi. Zahradní jezírka ovlivňují mikroklima zahrady tím, že zvlhčují a v parných dnech také ochlazují vzduch ve svém okolí. Zahradní i koupací jezírka jsou místem života mnoha krásných vodních živočichů a rostlin a bezesporu činí každou zahradu skutečnou oázou klidu. Vždyť kdo by nemiloval pohled na vlnící se vodní hladinu, elegantně se vznášející vážku, nebo ptáčka, který se přiletěl osvěžit v parném dni, nebo napít? Krásné jsou také ryby, které naše jezírko ještě více zatraktivní a které navíc spolehlivě zlikvidují komáří larvy. Přítomnost ryb v jezírku zabezpečí 100% ochranu před komáry!
Pokud se rozhodnete vybudovat si ve své zahradě vlastní zahradní, nebo koupací jezírko, můžete si vybrat z několika způsobů a technik. Bude vaše zahradní jezírko domovem pouze pro vodní rostliny, nebo i vodní živočichy? Bude geometricky pravidelné, nebo přirozeně zaoblené, velké nebo malé? Bude jen pro okrasu, nebo bude sloužit i ke koupání? Koupací jezírka a biobazény jsou v posledních letech stále častější alternativou klasicným bazénům. Koupací jezírka totiž kromě koupání splňují také veškeré funkce okrasných jezírek, o kterých jsme se zmínili dříve. V každém případě podzim a jaro je vhodné období na zahájení stavby jezírka, protože jeho postupná stavba zaručí i jeho přirozené osidlování a pozvolnou tvorbu žádaného ekosystému.

Místo vhodné pro stavbu jezírka.

O poloze jezírka rozhoduje především celkový vzhled a možnosti pozemku, na kterém chcete jezírko vytvořit. Kde stojí váš dům, případně kde se nachází terasa, jakou dispozici má zahrada atd. Důležitým kritériem při výběru místa by měl být také sluneční svit v místě, kde bude zahradní jezírko vybudováno. Na jeho hladinu by totiž mělo slunce dopadat jen přibližně pět až osm hodin denně. To znamená, že místa, kde je po celý den stín, nebo naopak takové, kde neustále svítí slunce, nejsou vhodnými kandidáty na stanoviště pro zahradní, či koupací jezírka. Pokud však nemáme jiné, než neustále osluněné stanoviště, pomůžeme si přirozeným zacloněním části vodní hladiny vhodnými vodními rostlinami (leknín).

Rovněž vzrostlé stromy v těsné blízkosti jezírka nejsou vhodné, protože jejich padající listy či jehličí mohou znečišťovat vodu a kořeny mohou porušit okraje jezírka. V neposlední řadě mějte na paměti i to, že zahradní jezírko je duši lahodícím místem, na kterém bude určitě s radostí spočívat váš zrak v kteroukoliv roční dobu. Umístěte proto své zahradní jezírko tak, abyste měli možnost kochat se pohledem na něj co nejčastěji, například vedle terasy, kde trávíte v létě mnoho času nebo pod okna, či balkon.

Zahradní jezírko z plastu nebo jezírkové fólie?

Zahradní jezírko na zahradě je možné vytvořit z hotové nádrže, nebo pomocí, nejlépe kaučukové fólie, Možná jsou také méně obvyklá řešení, jako je například použití speciálně upraveného betonu, nebo vytvoření přirozeného dna jezírka pomocí hrubé vrstvy jílu a vrstvy písku.
Při výběru techniky a materiálu pro stavbu jezírka hraje rozhodující roli velikost plánovaného jezírka, vnější faktory, jako je umístění jezírka, případná existence vodního zdroje, ale samozřejmě také finance, ale i osobní preference stavitele - investora.

Malé plastové zahradní jezírko zakoupíme jako hotový, kompaktní odlitek, který pokládáme na dno výkopu do pískového lože. Výhodou je, že tato malá zahradní jezírka jsou k dostání v mnoha tvarech a velikostech a jejich instalace je nenáročná. Zásadní nevýhodou je že, zahradní jezírka hluboká méně než jeden metr, nejsou vhodná k chovu ryb. Malá zahradní jezírka jsou značně problematická také z hlediska udržitelnosti biologické rovnováhy. Malá zahradní jezírka s objemem nepřevyšujícím cca 6m3 podléhají častěji a zejména rychleji, změnám fyzikálním (snadno se v létě přehřívají), chemickým (změna pH) i biologickým (přemnožení řas).

Pokládku jezírkové fólie svěříme raději odborné firmě. Bezchybné položení a provedení spojů je důležité z hlediska životnosti fólie, ale také záruky, která může například u kaučukové EPDM fólie Firestone být až 10 let! V nabídce je několik druhů materiálů i tloušťek. Nejčastěji se pro izolaci koupacích i okrasných zahradních jezírek používají dva tyty jezírkové fólie: PVC a EPDM. Výhodou PVC je nižší cena a poněkud snadnější spojování fólie k sobě, nevýhodou pak je, že PVC vlivem mrazu křehne a má tendenci se lámat, kromě toho obsahuje až 50% ftalátů (látka toxická pro všechny živé organismy). EPDM kaučuková fólie je trvanlivější, neobsahuje žádné ftaláty (změkčovadla) a má stejné fyzikální vlastnosti až do -60 oC! O kvalitě EPDM kaučukové jezírkové fólie svědčí i 10ti letá záruka, kterou na ni poskytuje největší výrobce této fólie pro koupací jezírka, společnost Firestone z USA.


kontaktní informace - jezírka

 

 

články

Odzimování jezírka, aneb zahradní jezírko na jaře.

Jaro je tady a je na čase spustit jezírkovou filtraci a připravit zahradní jezírko na sezónu. Nejdůležitější, co ...

Jak připravíme zahradní jezírko na zimu?

Zahradní, ale samozřejmě také koupací jezírka vyžadují před zimou naši pozornost. Zazimování jezírka můžeme svěřit ...
zahradni-jezirko-zima2

Proč jsou Pure Pond Bomb nejúčinnější jezírkové bakterie na trhu?

Pure Pond Bomb jsou živé, tzv. „užitečné“, jezírkové bakterie, které zajistí rychlou a dlouhodobou ...
Pure-Pond-BOMB-23

Koupací jezírko a jeho cena.

Kolik stojí koupací jezírko a na čem jeho cena závisí? Jaké máme nároky na koupací jezírko a co od něj ...
koupaci_jezirko_stavba_2

Ekologická koupací jezírka, koupací biotopy.

Dovolená je nejčastěji spojena s cestou k moři, přehradě, nebo rybníku. Dopřát si požitek z koupání však můžeme i ...
koupaci-jezirka-Oase450

Plánování a stavba jezírka.

Plánování jezírka, aneb co si musíme rozmyslet nejdříve?   Nejdříve je třeba si ujasnit si, jaké jezírko ...

Řasy v jezírku.

Řasy mohou být problémem pro každé zahradní, nebo koupací jezírko. Dozelena zbarvená voda, zelená pěna na hladině, ...
vlaknita-rasa-3