Výběr filtrace pro zahradní jezírka

Filtrace pro zahradní jezírka.

 

U jezírkové filtrace je podstatný zejména objem filtračních médií ve kterých žijí filtrační bakterie (čím větší filtr, tím více bakterií a tím pádem čistší voda v zahradním jezírku). Zákal vody a přemnožení řas způsobuje většinou nadmíra organického znečištění vody v jezírku (nespotřebované zbytky krmiv, výkaly ryb, tlející uhynulé části rostlin, listí atd.). Tyto organické nečistoty odstraňují z vody jednak vodní rostliny, které je potřebují ke svému růstu, především ale nitrifikační - filtrační bakterie. „Užitečné“ tzv. nitrifikační bakterie žijí běžně na stěnách jezírek, na kamenech i listech vodních rostlin a pomáhají udržovat ekosystém jezírka v rovnováze.


Dochází-li přesto k zákalům vody, či přemnožení řas, je potřeba zvětšit množství vodních rostlin a filtračních bakterií v zahradním jezírku. Ideální řešení je cca na 2/3 plochy jezírka vytvořit mělčinu a osadit ji vodními rostlinami, které mají vysokou čistící schopnost a zároveň jsou ideálním místem pro osídlení bakteriemi. V praxi je však přesto velmi často nezbytné použití dodatečné jezírkové filtrace, která zajistí dodatečnou plochu pro osídlení bakterií. Zahradní jezírka mají totiž většinou příliš malý objem než, aby byla schopna udržet přirozenou rovnováhu jak to známe z přírodních nádrží. Přírodní nádrže jsou většinou hlubší (voda se v létě tolik nepřehřívá), žije zde menší počet ryb v poměru k objemu vody a navíc ryby nejsou dokrmovány umělým krmivem. Veškeré tyto aspekty, vedou zpravidla k nutnosti použít u zahradních a koupacích jezírek filtrační systém.

 

Filtrace pro zahradní jezírka lze zakoupit v hobby marketech, případně u odborných firem. Při výběru jezírkové filtrace si dáváme pozor na levné malé filtry, které nabízejí právě hobbymarkety, nebo různé e-shopy. Princip filtrace pro zahradní jezírka je totiž stejný u všech filtrů na trhu. V jezírkové filtraci jsou tzv. filtrační média, porézní hmoty s velkou plochou na kterých se usadí "filtrační" bakterie, které čistí vodu. Vždy tedy potřebujeme filtr co největším objemem. Pozor také na údaje výrobce o kapacitě filtru. Výrobce vždy uvádí velikost ideálního jezírka pro daný typ filtrace (jezírka s dostatečnou regenerační zónou do kterého nepadá žádné listí, má ideální hloubku a cirkulaci vody, jezírko v němž žije "přiměřené" množství ryb, které nejsou krmeny a pod.) Reálná situace je však téměř vždy jiná. Zásadně a vždy proto berme s velkou rezervou údaje výrobce o možnostech filtrace a řídíme se spíše selským rozumem, případně se poradíme s odborníkem, který posoudí naši konkrétní situaci. Filtrace velikosti kbelíku je vhodná pro opravdu miniaturní zahradní jezírka, spíše však pro akvária. Jezírko s plochou například 5x5 metrů bude potřebovat filtraci s objemem vany, nebo spíše ještě větší...

 

Výrobci filtrů pro zahradní jezírka.

Kvalitní výrobce prodává jezírkové filtrace, které jsou ověřené a vyzkoušené, filtrace ke kterým je dostatek náhradních dílů a náhradních filtračních médií. Pro neznámé výrobky neseženete za pár sezón náhradní díly ani firmu, která by jim zajišťovala servis. Kvalitní technika od kvalitního výrobce má pochopitelně vyšší pořizovací náklady, ale jistě má také vyšší životnost a nižší spotřebu energie.

 

Po mnoha letech experimentů a testování různých filtrací, doporučujeme svým zákazníkům jezírkové filtrace Oase, stejně jako čerpadla, UV lampy a další techniku Oase. Jezírkové filtrace Oase považujeme za účinné řešení pro zahradní i koupací jezírka všech velikostí, které předčí konkurenční výrobky svým výkonem, životností i energetickou úsporností.


kontaktní informace - jezírka

 

 

články

Odzimování jezírka, aneb zahradní jezírko na jaře.

Jaro je tady a je na čase spustit jezírkovou filtraci a připravit zahradní jezírko na sezónu. Nejdůležitější, co ...

Jak připravíme zahradní jezírko na zimu?

Zahradní, ale samozřejmě také koupací jezírka vyžadují před zimou naši pozornost. Zazimování jezírka můžeme svěřit ...
zahradni-jezirko-zima2

Proč jsou Pure Pond Bomb nejúčinnější jezírkové bakterie na trhu?

Pure Pond Bomb jsou živé, tzv. „užitečné“, jezírkové bakterie, které zajistí rychlou a dlouhodobou ...
Pure-Pond-BOMB-23

Koupací jezírko a jeho cena.

Kolik stojí koupací jezírko a na čem jeho cena závisí? Jaké máme nároky na koupací jezírko a co od něj ...
koupaci_jezirko_stavba_2

Ekologická koupací jezírka, koupací biotopy.

Dovolená je nejčastěji spojena s cestou k moři, přehradě, nebo rybníku. Dopřát si požitek z koupání však můžeme i ...
koupaci-jezirka-Oase450

Plánování a stavba jezírka.

Plánování jezírka, aneb co si musíme rozmyslet nejdříve?   Nejdříve je třeba si ujasnit si, jaké jezírko ...

Řasy v jezírku.

Řasy mohou být problémem pro každé zahradní, nebo koupací jezírko. Dozelena zbarvená voda, zelená pěna na hladině, ...
vlaknita-rasa-3