Kamenná jezírka, suché zídky a jiné zahradní stavby.

Kámen jako přírodní, krásný a trvanlivý materiál používají lidé ve stavebnictví odpradávna. V poslední době však při stavbě domů, mostů a jiných staveb, nahrazují kámen modernější materiály, které mají lepší vlastnosti (např. tepelně-izolační). Kámen se tak stává dekorací, ozdobou a jeho předností využijeme zejména v zahradní architektuře. Kámen je nepostradatelný při budování opěrných zdí, suchých zídek, nebo nášlapných kamenů. Přírodní kámen je nejčastější materiál pro okrasná zahradní jezírka, ale často zdobí i koupací jezírka.

Suché zídky z přírodního kamene.

Hlavní předností suché zídky je její přirozený vzhled, který navíc umocňuje možnost osázet suchou zídku skalničkami a jinými suchomilnými rostlinami. Takto osázená suchá zídka vypadá přirozeně a hodí se do každé zahrady. Suché zídky jsou skvělým řešením pro svažité terény.

Ke stavbě suché zídky nepoužíváme žádné spojovací materiály, jako je beton, nebo lepidlo, ale kameny pečlivě skládáme na sebe. Suchá zídka musí mít vhodný sklon a poměrně širokou základnu, všechny mezery mezi kameny musí být dokonale vyplněny a kameny musí být důkladně provázány. Kromě kvality samotné stavby je velmi důležitá také volba kamene. Kámen pro stavbu suché zídky by měl být především odolný proti zvětrávání, volíme proto například žulu, břidlici, nebo kvalitní pískovec, vápenec, případně opuku. Vždy však dbáme na kvalitu kamene. 

Dobře postavená suchá zídka stojí tiše jako trvalý důkaz tvrdé práce, trpělivosti a pečlivosti svého stavitele, pokud je postavena opravdu dobře, vydrží po staletí.

Zděné kamenné zídky.

Stavba zděné kamenné zídky je náročná a zdlouhavá práce. Každý kámen je potřeba několikrát otočit a usadit jej tak, aby zeď byla rovná, ale zároveň, aby kameny byly dokonale provázané. Jako zdící materiál je vhodná cementová malta bez vápna.

Kamenné schody.

Výběr materiálu je vždy závislý na prostředí, kde budeme schody stavět, kámen by však měl být vždy stejný jako u kamenných zídek. Kamenné schody musí být především bezpečné, stavíme je tak, abychom předešli riziku uklouznutí například v zimě. Kamenné schody by měly umožnit pohodlný a bezpečný pohyb dětem i seniorům. Kamenné schody musí být vždy dostatečně pevné, odolné a stabilní. Kamenné schodiště pokládáme nasucho, nebo do betonu.

Kamenná jezírka, nebo kamenné bazény.

Jsou umělé nádrže vyzděné přírodním kamenem. Jezírko vypadá přirozeně, nikde nevyčnívá jezírková fólie, přitom je jezírko naprosto těsné a funkční. Kamenný bazén je určen pro ty, kdo vyžadují bazénově čistou vodu bez jakéhokoliv života, ale nechtějí modrý plastový bazén. Kamenný bazén je normální běžný zahradní bazén, který je vyzděn přírodním kamenem. Jedná se o exkluzivní řešení, avšak poněkud pracné a cenově náročné řešení. 

Ztracené bednění.

Ztracené bednění se často používá při stavbě koupacího jezírka pro vytvarování plavecké části, nebo stavbě filtrační šachty. Vyzdíme-li koupací jezírko systémem ztraceného bednění, získáme maximum prostoru ke koupání a plavání. 


kontaktní informace - jezírka

 

 

články

Odzimování jezírka, aneb zahradní jezírko na jaře.

Jaro je tady a je na čase spustit jezírkovou filtraci a připravit zahradní jezírko na sezónu. Nejdůležitější, co ...

Jak připravíme zahradní jezírko na zimu?

Zahradní, ale samozřejmě také koupací jezírka vyžadují před zimou naši pozornost. Zazimování jezírka můžeme svěřit ...
zahradni-jezirko-zima2

Proč jsou Pure Pond Bomb nejúčinnější jezírkové bakterie na trhu?

Pure Pond Bomb jsou živé, tzv. „užitečné“, jezírkové bakterie, které zajistí rychlou a dlouhodobou ...
Pure-Pond-BOMB-23

Koupací jezírko a jeho cena.

Kolik stojí koupací jezírko a na čem jeho cena závisí? Jaké máme nároky na koupací jezírko a co od něj ...
koupaci_jezirko_stavba_2

Ekologická koupací jezírka, koupací biotopy.

Dovolená je nejčastěji spojena s cestou k moři, přehradě, nebo rybníku. Dopřát si požitek z koupání však můžeme i ...
koupaci-jezirka-Oase450

Plánování a stavba jezírka.

Plánování jezírka, aneb co si musíme rozmyslet nejdříve?   Nejdříve je třeba si ujasnit si, jaké jezírko ...

Řasy v jezírku.

Řasy mohou být problémem pro každé zahradní, nebo koupací jezírko. Dozelena zbarvená voda, zelená pěna na hladině, ...
vlaknita-rasa-3